Roma revine la victorie și Milan vede din nou Europa

Roma îl cucerește pe Marassi (3-1 față de Genoa) și consolidează locul patru în așteptarea derby-ului - Milan a învins-o pe Udinese cu 3-2 și devine al șaptelea, reaprinzând speranțele de a intra în Europa

Roma revine la victorie, Milan se repetă. Duminică dulce pentru Giallorossi și Rossoneri, care au ieșit cu 3 puncte din meciurile lor cu Genoa și Udinese. Fonseca ocupă astfel singur locul al patrulea, deși în așteptarea Atalantei, angajată în această seară cu Spal (20.45), Pioli urcă pe locul șapte și vede zona Europei pentru prima dată din ziua sosirii. Dar vai să cred că după-amiaza lui Milan a fost ușoară: cele 3 puncte împotriva friulenilor, de fapt, au fost cu siguranță transpirate.

Ochii celor 60 de la San Siro s-au concentrat cu toții asupra lui Ibrahimovic, dar Rebic a fost cel care a decis meciul, autorul unei performanțe cu adevărat uluitoare. Până a intrat pe teren, Milan a pierdut și a jucat prost, precum și a riscat cu adevărat să-și compromită run-up-ul european. Un Udinese pe minge atât fizic, cât și tactic luase deja conducerea în minutul 7 cu Stryger Larsen, rapid să profite de ieșirea grăbită a lui Donnarumma și slotul în plasă.

Rossonerii, slăbiți poate de ora prânzului, nu au putut reacționa, atât de mult încât au căzut cu un gol la pauză și practic nu s-au făcut niciodată periculoși. În repriza secundă, schimbarea care, în balanță, a răsturnat meciul: una de Bonaventura, la Rebic. Timpul 3’ și mutarea a dat roade, croatul bun să intre și să se concretizeze asistența lui Conti, pentru remiza care a pus totul sub semnul întrebării.

Milan s-a rezervat în repriza friulană și a găsit avantajul în minutul 72 cu Hernandez, al cărui voleu cu piciorul stâng a făcut explozia San Siro-ului. Însă Udinese, orice altceva decât pasiv, a continuat să creeze probleme și în minutul 85, după ce s-a apropiat de gol în cel puțin trei ocazii, a găsit-o cu Lasagna, repede să-și ia timp de pe Conti și cu capul. Totul e gata? Nicio sansa. În minutul 93, practic la ultima acțiune a meciului, Rebic a făcut 3-2 cu un picior stâng frumos de la margine, oferindu-i lui Pioli 3 puncte prețioase și poate el însuși o nouă viață fotbalistică.

„A fost un meci obositor, de mare intensitate – a comentat antrenorul rossonerilor. – Fizicul lor ne-a creat probleme, eram puțin în situație de urgență dar am putut totuși să facem 20 de șuturi pe poartă și să ne creăm numeroase ocazii. Mai trebuie spus că am cedat mai mult decât de obicei, din fericire Donnarumma ne-a dat o mână de ajutor.”

Pau Lopez și-a făcut datoria și pe terenul de la Genoa, înlăturând cel puțin două goluri de la echipa lui Nicola, dar acoperirea victoriei Giallorossi îi aparține de drept lui Spinazzola și Under, bărbați de pe piața transferurilor până ieri, dar capabili să facă impact de parcă ar fi fix. puncte de Fonseca. Antrenorul portughez s-a priceput să-și pună încrederea în fostul fundaș lateral al lui Juventus, în ciuda faptului că a petrecut o săptămână ca „Interista”: alegerea a dat roade, la fel ca și cea legată de jucătorul turc, primul care a desfundat provocarea lui Marassi. Cengiz a găsit golul după doar 6', permițând astfel Roma să joace în spații și să-și pună în valoare caracteristicile.

S-au creat numeroase ocazii în prima parte, atât de mult încât când Spinazzola a propiciat autogolul lui Biraschi (44') s-a gândit la un meci substanţial închis. Nimic mai greșit, pentru că un minut mai târziu Pandev a profitat de o nehotărâre a apărării punând totul sub semnul întrebării, cel puțin din punct de vedere al rezultatelor.

Acolo a preluat scaunul Pau Lopez, iar cu salvarea pe Goldaniga a salvat literalmente avantajul, permițând echipei sale să-și găsească liniștea și să revină la șanse mari. Cu siguranță mai puțin bun Perin, care a stricat un test bun ratând amânarea care a declanșat golul lui Dzeko (74’): 3-1 și 3 puncte în capitală.

„Spinazzola și Under au făcut un joc grozav, dar și ceilalți au fost buni – analiza lui Fonseca. – Mai ales în prima repriză am avut un meci aproape perfect, cu o calitate ofensivă bună, chiar dacă nu ar fi trebuit să-i dăm voie lui Genoa să înscrie. Echipa se descurcă bine, este încrezătoare și merită acest rezultat. Acum ne așteaptă derby-ul, dar înainte de acea Juve ne vom lupta pentru a le câștiga pe amândouă”.

Va fi o săptămână de pasiune, cu Milan în sfârșit interesat, deși la distanță: sunt la 10 puncte în spatele giallorossi, dar un succes la Brescia, combinat cu o favoare a foarte rapidului Lazio, ar putea face lucrurile foarte interesante...