Inter câștigă și Juve răspunde: duelul Scudetto este palpitant. Roma și Bologna declanșează cursa Ligii Campionilor

Nerazzurri îl elimină pe Lecce dar Juve nu cedează și cucerește Frosinone cu un gol al tânărului Yildiz - Victorii importante pentru Bologna asupra Atalanta și Roma împotriva lui Napoli

L "Inter câștigă din nou, the Juventus nu renunță. Dus-întors pentru campionat continuă datorită victoriilor peste Lecce e Frosinone, chiar dacă Inzaghi menține un +4 liniştitor în clasament care îl va face să aibă un Crăciun frumos. Totuși, Allegri are și motive excelente pentru a fi mulțumit: succesul Stirpei, de fapt, certifică candidatura oficială drept „killjoy”. Dar dacă cursa pentru titlu se limitează acum la doar două echipe, nu același lucru se poate spune despre Liga Campionilor, transformată într-o adevărată încăierare de victoriile lui Roma e Bologna în ciocniri directe cu Napoli e Atalanta.

Inter – Lecce 2-0, Bisseck și Barella confirmă +4 pe Juventus

L "Inter trebuia neapărat să câștige, atât pentru a răspunde lui Juve, cât și pentru a anula eliminarea din Cupa Italiei. Misiune îndeplinită, în ciuda faptului căabsența lui Lautaro si o seara cam asa Thuram, pentru o dată departe de standardele spațiale văzute până acum. Unul dintre cei mai puțin așteptați bărbați a trebuit să se ocupe de rezolvarea meciului și anume Bisseck: tânărul fundaș german, care a rămas pe margine până la accidentările lui Pavard și Bastoni, se dovedește a fi încă o semnătură excelentă de la perechea premiată. marotta-Ajutor si nu doar pentru poartă ieri, totuși foarte util în ruperea unui echilibru care începea să devină periculos. Lovitura sa de cap (43’), care a fost și ea foarte valoroasă, i-a permis lui Inter să intre în pauză cu un avans de 1-0, forțându-i pe Lecce să-și piardă echilibrul. Echipa de Din Aversa, ieri în tribune pentru descalificare, a încercat cu o eficacitate rezonabilă, dar în minutul 78 a trebuit să ridice definitiv steagul alb asupra inventării Arnautovic, genial la demarcare Targă cu călcâiul din spate pentru finalul 2-0. În ultimele minute a mai fost loc pentru alte ocazii (mai presus de toate cea a lui Asllani, blocată cu brio de Falcone), dar substanța era acum stabilită: Inter a răspuns din nou la Juve, garantând Crăciunul și Revelionul în fruntea clasamentului, indiferent. a rezultatelor weekendului viitor, când Doamna, de altfel, va trebui să se confrunte cu Roma lui Mourinho.

Inzaghi: „Suntem în situație de urgență, dar echipa scoate multe resurse”

„Veam de la un rezultat care nu ne făcea fericiți, miercuri echipa ar fi meritat să se califice – gândul la Inzaghi -. Am fost foarte dezamăgiți dar am avut concentrarea potrivită, băieții au fost clari și nu frenetici, asta am cerut în ajun. A trebuit să fim atenți și am condus o cursă excelentă, obținând o victorie meritată. Aveam doar 48 de ore să ne pregătim pentru un joc dificil, de fapt abia așteptam să-l deblocăm. În repriza secundă, Lecce s-a descurcat bine în primele 15-20 de minute, în timp ce după 2-0 am controlat meciul. Eram într-o urgență mare, dar am reușit să scoatem resurse și să depășim problemele: sunt foarte mulțumit”.

Frosinone – Juventus 1-2: mare gol de la Yildiz, apoi decide Vlahovic

Rămâi în trezi Juventus de Allegri, capabil să cucerească Frosinone la finalul unui meci complicat, uneori dificil, împotriva unui adversar care a rămas sănătos. De data aceasta, însă, bianconerii, spre deosebire de ceea ce s-a întâmplat la Genova, au reușit să ajungă la fund, câștigând 3 puncte foarte prețioase care transmit un semnal întregului campionat: Doamna nu are de gând să renunțe. Decisiv, în sfârșit, Vladhovic, protagonist absolut cu a poartă pe cât de frumos e important. Sârbul, lăsat inițial pe banca de rezerve de Allegri, a decis meciul cu o lovitură de cap de atacant centru pur, rupând un echilibru care părea acum definitiv (81’). Cealaltă notă pozitivă a zilei este Yildiz, în primul său start în tricoul alb-negru și imediat pe plasă cu un joc splendid: slalom între trei și picior drept chirurgical pentru Juve 1-0 (12’). Dar Frosinone nu s-a dat bătut, dimpotrivă a început să măcina jocul și la începutul reprizei secunde a găsit egalarea cu Baez, lăsat vinovat singur de apărarea lui Allegri (51'). Părea un remake al lui Marassi, cu erorile de arbitraj deoparte, de data aceasta Vladhovic a făcut...Vlahovic și Doamna au luat cele 3 puncte, garantându-și astfel un Crăciun fericit și pregătindu-se cât mai bine pentru meciul cu Roma din etapa următoare.

Allegri: „Grupă extraordinară, zona Champions League se apropie”

„Numai Napoli câștigase aici, nu a fost ușor – comentariul mulțumit de la Allegri -. Am avut o primă repriză excelentă, împingând și creând foarte mult, dacă termini doar 0-1 e normal ca la prima picătură ceilalți să prindă încredere. La poartă am fi putut face mai bine, totuși sunt fericit pentru Yildiz, Vlahovic și toată echipa. Este o grupă extraordinară, am rămas clari și uniți până la final pentru a câștiga meciul. Am depășit 38 de puncte, care a fost obiectivul pe care mi l-am propus, acum să ne gândim să avem un Crăciun bun și să ne pregătim de meciul cu Roma. Ne apropiem cu siguranță de cota din Liga Campionilor.”

Roma – Napoli 2-0: Pellegrini și Lukaku execută azzurri cu nouă oameni (Politano și Osimhen eliminati)

A luat ciocnirea directă pentru Liga Campionilor Roma de Mourinho, lăsând a Napoli tot mai mult la mila necazurilor lui. Giallorossi, datorită victoriei lui Bologna în celălalt meci fierbinte al zilei (1-0 împotrivaAtalanta, golul târziu al lui Ferguson), urcă astfel pe locul șase, la doar 3 puncte de rossoblu lui Thiago Motta și la 2 de Fiorentina lui Italiano. Cerceta este totală, în condițiile în care sunt doar 7 puncte între emilienii clasați pe locul patru și Torino pe locul zece: și Milan s-ar putea strecura în curând în grupa mare, făcând totul și mai imprevizibil.

Roma face un salt bun, atât în ​​clasament, cât și în moral, înapoi în vedete după victoria de ieri, obținută cu un spirit hotărât „Mourinha”. Puriștii tehnicii vor fi dat nasul la corrida de la Olimpico, în timp ce iubitorii de spirit competițional, de tactică și, de ce nu, de provocări s-au distrat copios. Tabloul de marcaj vede Pellegrini e Lukaku marcatori, dar și unsprezece cartonașe galbene (treisprezece luând în considerare și Mourinho și Mazzarri) și două excluse, demonstrând o atmosferă electrică de la început până la sfârșit, în care bandiții giallorossi (copyright-ul Special One) au câștigat. Momentul de cotitură, după o primă repriză caracterizată mai ales de cele două ocazii ale lui Bove (una care a ajuns în vârful transversalei, cealaltă salvată de un mare Meret), a venit în minutul 66 când Politano a fost eliminat pentru un fault de către reacție asupra lui Zalewski. Zece minute mai târziu Roma a găsit 1-0 cu Pellegrini, dar meciul s-a încheiat cu un al doilea cartonaș galben de la Osimhen (86’), care l-a lăsat pe Napoli cu nouă oameni și a deschis terenuri reale pentru giallorossi, care s-au operat la dublarea avansului cu Lukaku în plină recuperare (96’).

Mourinho: „Victoria meritată! Din păcate, în ianuarie nu vom putea face piața de transferuri de care avem nevoie”.

„Am reușit să rămânem aproape de locul unde ne dorim, chiar și cu greu, aceste trei puncte ne lasă acolo – s-a bucurat el Mourinho -. Imediat după 5-10 minute am avut senzația că Roma va câștiga meciul, am făcut un meci grozav chiar și cu 11 contra 11, apoi am profitat de avantajul numeric și am obținut o victorie meritată. Din pacate in ianuarie nu vom putea face piata pe care o dorim, nu este o critica ci un fapt. Dacă suntem la putere, zic să mergem și să luptăm cu toată lumea pentru locul patru, dar fără Smalling, Renato Sanches și Dybala nu suntem o echipă foarte puternică, dar cu ei suntem. Și există și un antrenor bun...”.

Mazzarri: „Nu suntem geniali, dar cu numere egale jucam mai bine decât ei”

„În funcție de modul în care jucam la momentul expulzării, sunt convins că am fost superiori și că am avut cele mai mari șanse de a câștiga – a răspuns el. Mazzarri -. Nu vorbesc de arbitri, ci doar de fotbal și nu am fost cinici în apropierea suprafeței de pedeapsă. Am cedat puțin la Roma și am făcut noi înșine mult mai mult până la expulzarea lui Politano, apoi a mers așa, luăm act de asta. Schimbați modulul? Pentru mine calea este corectă și pentru moment nu văd că trebuie să intervin. Nu cred că Napoli joacă prost, dar poate avem câțiva jucători care sunt mai puțin în formă decât sezonul trecut. Sperăm să recâștigăm strălucirea cât mai curând posibil să facem o rechemare de pregătire...”