Inter-Milan, 97 de minute de furie iar pentru rossoneri 2-2 este aproape o victorie

Derby-ul chinez de la Milano nu a dezamăgit așteptările cu o remiză senzațională în ultimele minute ale meciului și golul final în minutul 97. „Revenirea de la două goluri într-un derby este într-adevăr o demonstrație de forță”, comentează Montella în fața noului președinte Li Yonghong care exultă. „Am fost neatenți la mingile moarte”, recunoaște Pioli. Datorită rezultatelor de la Atlanta și Lazio, cursa pentru Europa League rămâne neschimbată cu șase zile până la finalul campionatului.

Goluri, controverse și multe, multe emoții. Încă o dată derby-ul Milanului nu dezamăgește și oferă 90’ de divertisment, deși mai mult pentru întorsături decât cota tehnică reală a celor două echipe. Mai exact, au fost 97 de minute de furie și numărul este orice altceva decât întâmplător: în acel moment, de fapt, primul derby din versiunea chineză a poveștii și-a găsit punctul de cotitură. Golul lui Zapata contestat de Inter pentru că timpul de oprire, inițial de 5 minute, a fost prelungit de Orsato din cauza schimbărilor și pierderii de timp: dispută care, desigur, a continuat în conferința de presă, ajungând să-i implice pe cei doi antrenori.

„Arbitrul ne-a informat că va prelungi meciul cu un minut, a fost perfect – a comentat Montella. – În ultimii 20 de minute am văzut-o pe Inter continuă să piardă timpul, ceea ce a făcut Orsato a fost absolut corect”. „Vorbește puțin prea des despre adversarii săi, ar trebui să se gândească mai ales la echipa sa – a replicat Pioli. – Oricum meciurile se termină când arbitrul fluieră, ar fi trebuit să fim mai atenți”.

Meci nebun cu cel de la San Siro, după cum sa întâmplat în prima manșă, dar de data aceasta cu petreceri inversate. Cu toate acestea, revenirea lui Milan este și mai senzațională: o chestiune de forță, dar și de timp de joc. De fapt, cele două goluri rossoneri au venit ambele în finală, tocmai când Inter, evident greșit, credea acum că are toată miza în buzunar. Un 2-0 câștigat în prima repriză, mai mult, după ce riscase să meargă în urmă cu Bacca, Suso și Deulofeu, aproape de a marca și în schimb autori de suturi imprecise. Și astfel Inter a profitat de cea mai veche dintre legile fotbalului: gol greșit, gol primit. În minutul 36, Candreva a primit o pasă de la Gagliardini, a exploatat o incertitudine a cuplului De Sciglio-Donnarumma și a dat echipei sale în avantaj., 8' mai târziu, Perisic a ars Calabria pe stânga și i-a servit lui Icardi o ciocolată doar pentru a fi aruncată (44'). Dublu avantaj de reușit în repriza secundă, cel puțin acesta a fost planul lui Pioli, care de fapt i-a scos pe Perisic și pe Joao Mario pentru a-i introduce pe Eder și, mai ales, pe Murillo. Cu toate acestea, încă un fundaș i-a permis lui Milan să ia terenul și să prindă curaj și așa, în minutul 83, iată laba lui Romagnoli (asistență de la Suso) pentru a da suflare Curvei Sud și spera lui Montella. În minutul 97, apoi golul lui Zapata (validat cu tehnologie, prima dată pentru derby-ul Milanului) și exultația ulterioară a întregii lumi rossoneri, l-a dezlănțuit pe Li Yonghong înainte.

„Acum înțeleg bucuria lor de a merge, recuperarea a două goluri într-un derby este cu adevărat o ispravă – a explicat antrenorul Milan. – Pentru ceea ce am făcut a fost absurd să pierdem, am dat dovadă de putere”. „A fost un meci dureros, în care am ales să ne acoperim și apoi am pornit din nou – a comentat Pioli. – Alegerea a fost corectă, din păcate însă, am fost neatenți la mingi moarte”. Derby-ul Milan numărul 218 se încheie, așadar, cu o remiză care, grație rezultatelor lui Atalanta și Lazio, lasă totul neschimbat în cursa pentru Europa League. Cu toate acestea, sunt doar 6 zile de meci disponibile: de aceea acest egal 2-2 seamănă atât de mult cu o victorie a rossonerilor și îi lasă pe Inter cu un gust amar.