Inter o pune pe Napoli printre otrăvuri, iar CR7 o salvează pe Juve

Victoria dramatică la San Siro pentru nerazzurri asupra lui Napoli cu un gol de Lautaro Martnez în minutul 91 și două expulzări (Koulibaly și Insigne) pe spatele napoletanilor – Remiză pirotehnică la Bergamo (2-2) între Atalanta și Juve, salvată de Cristiano Ronaldo: acum campionii Italiei au un avans de 9 puncte fata de echipa lui Ancelotti

Atalanta redeschide campionatul, Inter îl închide. Turnul de Boxing Day părea să poată pune la îndoială ierarhiile din vârf sau măcar să le modifice, dar până la urmă a ajuns chiar să mărească avantajul alb-negrilor față de albaștri. Toate mulțumită lui Lautaro Martinez și golului său din minutul 91, care le-a oferit nerazzurrilor victoria și, în consecință, a adus-o pe Juve cu 9 pe Napoli.

Și să ne gândim că Atalanta lui Gasperini dăduse un pas frumos echipei lui Ancelotti, oprindu-i pe lideri cu o egalare pirotehnică: o ispravă care a avut succes abia la Genova în acum îndepărtata 20 octombrie și care ar putea reduce diferența de campionat, cu condiția, totuși, ca napolitanii au cucerit San Siro. O întreprindere nereușită, dimpotrivă: din templul fotbalului milanez a ieșit o victorie nerazzurra care a făcut zgomot și nu numai pentru golul menționat mai sus al argentinianului „Toro”.

Arbitrajul lui Mazzoleni, contestat deja pe scară largă în ajun de De Laurentiis (de unde replica piccata a lui Allegri), a produs expulzările lui Koulibaly (80’) și Insigne (94’), rezultând într-un tsunami de controverse. Napoli s-a înfuriat de urletele unei părți din San Siro, îndreptate evident către fundașul senegalez: un act ignobil care, potrivit lui Ancelotti, a exacerbat nervozitatea gigantului albastru, care a explodat apoi cu aplauze polemice la adresa arbitrului care a provocat expulzare.

„Jucătorul nu a fost lucid pentru urletele primite, am cerut de trei ori suspendarea meciului – a tunat antrenorul – aș vrea să înțeleg când se poate suspenda meciul: după 4-5 anunțuri? Altfel ne vom opri singuri și nu ne interesează dacă pierdem forfeit. Noi suntem gata".

În toate acestea a fost și un joc și care a trăit la limita echilibrului pentru tot 95’, atât de mult încât Napoli, cu două minute înainte de a-l pierde, ar fi putut chiar câștiga. Salvarea lui Asamoah din șutul în siguranță a lui Zielinski i-a refuzat azzurrilor trei puncte foarte grele, care, în schimb, au mers către Inter în următoarea acțiune: mingea lui Keita în centrul zonei, voalul lui Vecino și prima piatră de intenție a lui Martinez de a-l electrocuta pe impotentul Meret, din cauza Interista. delir.

„A fost o cursă frumoasă, ambii meritau să câștige – a comentat Spalletti. – Dacă Asamoah nu și-ar fi pus mintea în asta, s-ar fi putut termina altfel, în orice caz mă bucur pentru Lautaro care a putut să fie pregătit”.

Zâmbește împreună cu Inter, așadar, Juventus, capabilă să câștige chiar și atunci când... nu pot câștiga. Remiza lui la Bergamo este rezultatul unei mari Atalante, capabilă să înfrunte liderii fără nici un fel de uimire. Echipa lui Gasperini a avut priceperea și curajul de a-și privi adversarul în ochi din primul și până în ultimul minut, precum și norocul de a găsi un Bentancur naiv, capabil să fie exmatriculat pentru un dublu galben evitabil și să-l lase astfel depășit numeric.

În lumina tuturor acestor lucruri, însă, tragerea la sorți ar trebui citită pozitiv pentru Juve: nu mulți, dacă nu oricine, ar fi în stare să lase nevătămată Bergamo într-o situație similară. Și să ne gândim că jocul a început imediat cu un autogol senzațional al lui Djimsiti (2’) pentru a deschide mingea alb-negru și un mare Berisha pentru a-l împiedica pe Bentancur să se dubleze, deși cu ajutorul transversalei.

Dar pe măsură ce minutele au trecut, Atalanta a câștigat metri, găsind apoi un mare Zapata: 1-1 este rezultatul puterii (24’, duel câștigat cu Bonucci) și preciziei, 2-1 al unui adevărat simț al zonei de poartă. bombardier (56'). În acel moment, Juve, în 10 minute de la expulzarea lui Bentancur, chiar se temea să-și piardă neînvinsul în ligă, dar, din fericire pentru ei, Ronaldo a reușit să joace cartea, inițial pe bancă pentru o alegere anunțată pe larg de Allegri.

Portughezul, care a intrat în minutul 65, a avut nevoie de 13 minute pentru a găsi golul de 2-2 cu o lovitură de cap din apropiere (78’), oferind echipei sale un punct prețios și el însuși al 12-lea gol în Serie A. o piesă în plus. de la Scudetto, evident în coabitare cu Lautaro Martinez.