Juve nu se oprește niciodată: a doisprezecea victorie consecutivă împotriva Sampdoriei (4-2)

CAMPIONATUL SERIE A - Campionatele Italiei își îmbunătățesc recordul de victorii consecutive (12) învingând și tenacea Sampdoria cu 4 la 2 - Două goluri de la Vidal (unul din penalty), unul de la Llorente și unul de la Pogba - Trei goluri pentru dorieni printre pe care s-a remarcat Gabbiadini, care poate se va alătura Juve anul viitor – Bianconerii păstrează 8 puncte față de Roma

Următorul. Juventus a învins și Sampdoria, oferindu-și astfel a doisprezecea victorie consecutivă în ligă, a doua cea mai bună serie din istoria Seriei noastre A (recordul absolut este Inter-ul lui Mancini în 2006/07, care a ajuns la 17). Un succes care îi permite Doamnei să amâne Roma la – 8, după ce s-au apropiat de Livorno. Finala de 4-2, însă, nu trebuie să ne ducă cu gândul la o plimbare: Juve a suferit de la frumoasa Sampdoria a lui Mihajlovic, foarte pricepută la a reda strălucirea unei echipe care, cu ceva timp în urmă, părea chiar în pericol de retrogradare.

Blucerchiații au reușit să-i lovească în mai multe rânduri pe campionii Italiei, înscriind două goluri, lovind trei lemne (două bare transversale și un stâlp) și forțându-l pe Buffon să facă cel puțin două parari spectaculoase. Nu e rău chiar, și pentru că Juve era cu siguranță seara. Privirea primului sfert de oră este a crede, când oamenii lui Conte au zdrobit Sampdoria în propriul lor trocar cu furia marilor ocazii.

Iar în minutul 18, ca o consecință logică a dominației lor, bianconerii au trecut în avantaj cu Vidal, încântat în a închide într-o minge ingenioasă a lui Pogba cu aripa dreaptă. Juve saturata? Nicio sansa. Sase minute mai tarziu, Doamna a gasit si o dubla de la Llorente, un adevarat berbec de zona din cornerul lui Tevez. Apașii au ajuns apoi aproape de 3-0 lovind un stâlp cu un șut sigur, după care Sampdoria s-a trezit. Mai întâi un stâlp cioplit de Gabbiadini, apoi golul care a redeschis jocul, deși datorită devierii nefericite a lui Barzagli.

Dar înainte de pauză, Juve a pus lucrurile la loc: un fault de Regini asupra lui Vidal, un penalty și un gol chiar de chilian, aflat deja la 10 puncte în ligă. Repriza a doua nu a fost însă nicidecum o formalitate. O frumoasă Sampdoria a ajuns mai întâi să facă 3-2 cu De Silvestri (miracolul lui Buffon la lovitura sa apropiată de cap), apoi a găsit-o cu Gabbiadini, bun să profite de tap-in după o altă salvare a portarului lui Juventus.

Și când câteva minute mai târziu însuși Manolo (jumătate jucător de la Juventus de altfel) a făcut să tremure bara transversală a Stadionului, cineva de la Roma și Napoli a început cu adevărat să creadă în întreprindere. Obișnuitul Pogba s-a ocupat să reducă la tăcere pe toată lumea, cu una dintre loviturile lui de la distanță care se strecoară punctual pe sub intersecție. Finala de 4-2 merită astfel a optsprezecea victorie în douăzeci de jocuri, dar și conștientizarea că campionatul nu s-a încheiat încă. Dacă Juve ține cont de asta, o va câștiga, altfel ar putea avea și surprize urâte. Un pericol care, totuși, nu pare să existe, cel puțin deocamdată.