Liga Campionilor, mândria Milanului și furia Conte: cu un gol, rossonerii au dat jos Tottenham

Un gol de la Diaz a fost suficient după doar 7 minute de slabă pentru ca Milan să câștige o victorie foarte importantă care îi poate oferi calificarea în turul următor.

O noapte grozavă Milano. Rossonerii reușesc să-l învingă pe Tottenham cu o dovadă de mândrie și caracter, schimbând sacul de calificare în favoarea lor, deși ușor. Nu a fost o victorie strălucitoare, una dintre cele menite să rămână în anal pentru distracție și distracție, cu siguranță, totuși Pegs a primit răspunsurile pe care le căuta și nu doar pentru rezultat. Al doilea 1-0 la rând după cel de la Torino este un excelent semn de viață, mai ales că ne confruntam cu o echipă cu valori foarte importante, chiar dacă în dificultate: dacă cel de vinerea trecută i s-ar fi părut o „ciorbă” destul de fadă. , ieri Diavolul a servit un fel de mâncare mult mai consistent, care ar putea semnala sfârșitul crizei.

Milan – Tottenham 1-0, un fulger de la Diaz îl anihilează pe englezoaica lui Conte

Amândoi Pegs poveste au fost nevoiți să se descurce, unul lipsit din nou de Bennacer și Tomori (tribună pentru ambii), celălalt de duoul de mijloc Bentancur-Hojbjerg. Antrenorul rossonerilor a ales astfel să se bazeze pe trio Kalulu-Kjaer-Thiaw, cu danezul marcându-l pe Kane: o alegere curajoasă, în lumina ultimelor performanțe ale lui Simon, dar răsplătită de o prestație excelentă, a lui și a colegilor săi. Tot pentru că meciul a fost imediat în jos, în condițiile în care Milan a luat conducerea după doar 7' cu Diaz, rapid în tap-in-ul câștigător după ce Forster a salvat atât șuturile lui, cât și ale lui Hernandez. Fulgerul de 1-0 i-a permis lui Milan să joace un joc defensiv, complicând viața unei echipe de la Tottenham care spera să aibă ceva spațiu pentru a-i dezlănțui pe diferiții Sons, Kane și Kulusevski și care în schimb s-au trezit trântindu-se de zidul ridicat de la Pioli, fără să găsească vreodată. punctul de rupere. Într-adevăr, cele mai bune șanse de a marca au venit de la rossoneri, care s-au apropiat de 2-0 în repriza secundă prin De Ketelaere și Thiaw: ar fi fost un pas mare către sferturile de finală, dar așa putem deja să facem față a doua etapă cu mai multă convingere. În general, se poate spune că Milan a meritat victoria, fie și doar pentru numărul mai mare de ocazii create, deși într-un meci foarte echilibrat. Cifrele spun despre o paritate absolută în posesia mingii (50 și 50) și la șuturi generale, atât spre poartă (4-3 pentru rossoneri), cât și în deplasare (4-4), ceea ce sugerează o revenire cu adevărat interesantă, cu Diavolul care ar trece chiar și în caz de egalitate și un Tottenham care ar avea nevoie de doar un gol diferență pentru a intra în prelungiri.

Pioli: „Este doar prima etapă, dar spectacolul ne dă moral”

„A fost un meci greu, am jucat meciul pe care trebuia să îl jucăm, cu determinare și multă muncă în echipă – analiza mulțumită a lui Pioli -. Am văzut munca făcută pe teren în timpul săptămânii, băieții s-au mișcat cu multă generozitate și compactitate, a fost un meci greu luptat cu multe aspecte pozitive. Am fi putut marca mai multe goluri cu De Ketelaere și Thiaw, dar ne-au pus și ei în bătaie de cap, mai ales din lovituri de gol. Aceasta este însă doar prima etapă, a doua va fi și mai grea, dar este o performanță care ne va da moral, chiar dacă trebuie să fim în continuare o echipă energică. Am avut o lună grea, încercăm să depășim aceste dificultăți, sunt mereu convins că antrenez un grup special”.

Conte: „Meciul decis de un episod, dar acum Milan este favoriți”

„A fost un meci intens, jucat pe picior de egalitate și cu mare echilibru – a gândit Conte -. Din păcate, am făcut greșeala de a ceda după cinci minute: în acest caz am fi putut face mult, mult mai bine. În acel moment erau mai mult așteptați și ne-a fost greu să găsim spațiu, dar cursa a fost echilibrată, decisă de un episod. Dar asta a fost doar primul tur, au avut jucători accidentați și noi la fel. Echipa noastră va fi accidentată... Merită lui Milan, acum vor avea un avantaj. Viitorul meu? Acum vreau să trăiesc doar în prezent, s-au întâmplat multe lucruri anul acesta. Sunt italian și, ca fost antrenor, Italia va fi mereu în inima mea, nu va fi niciodată o problemă cu revenirea”.