CAMPIONAT DE SERIE A – A patra victorie consecutivă pentru Milan, care a învins Catania și a văzut Europa

Rossonerii abia câștigă împotriva Cataniei (1-0) cu un gol de la Montolivo dar mai presus de toate văd Europa League: 13 puncte în 5 jocuri – Seedorf zâmbește chiar dacă jocul lui Milan lasă de dorit – Balotelli și Mexes nu reușesc să dubleze și Lodi îl înspăimântă pe Abbiati dar până la urmă experiența suporterilor Milanezi l-a impus pe Etna, acum demisionat

Europa League în vizor. Milan a învins Catania și, datorită înfrângerilor de la Lazio, Verona și Atalanta și a remizei lui Parma, este considerabil aproape de locul șase. Un obiectiv care cu siguranță nu exaltă mulțimile, dar care acum câteva săptămâni părea absolut de neatins.

Au venit apoi 13 puncte în 5 jocuri și clasamentul rossonerilor a revenit să fie cel puțin acceptabil. Niciodată în acest sezon echipa nu a câștigat patru meciuri la rând și nu contează dacă jocul este încă de revizuit. În acest moment al sezonului, singurul lucru care contează este rezultatul și Milan pare să fi înțeles asta. „Din când în când există o lipsă de liniște în jocuri, facem alegeri greșite – a explicat el. Seedorf la conferinta de presa. – Acesta este un aspect de îmbunătățit, dar baza este spiritul. Și acum luptăm cu toții împreună pentru a obține rezultate”. În ciuda zvonurilor cu o zi înainte, olandezul îl alege pe Poli și nu pe Birsa pentru a o înlocui pe Honda accidentată.

Mutarea ia ceva ofensiv dar adaugă substanță și inteligență tactică echipei, în plină metamorfoză Seedorf. Abordarea nu este cea mai bună și în primul sfert de oră este Catania pentru a se face mai periculos. Barrientos sperie Milan de două ori și în minutul 13 Abbiati trebuie să se învingă pentru a-și elimina otrava rămasă din intersecție. Dar calitatea rossonerilor este net superioară, și pentru că sunt în față trei funambuli precum Taarabt, Kakà și Balotelli care fac schimb constant de poziții, trimițând apărarea siciliană într-o criză. Cu toate acestea, nu unul dintre jucătorii menționați mai sus este cel care deblochează meciul, ci omul la care nu vă așteptați.

Riccardo Montolivo vede o gaură de la 32 de metri și decide să încerce: piciorul drept îl surprinde pe Andujar și Milan preia conducerea aproape fără efort (23’). Pare preludiul unei seri de divertisment, dar nu este așa. Rossonerii se concentrează mai mult pe muncă grea decât pe distracție și decid să gestioneze rezultatul, fără a renunța la contraatacuri. Șuturile pe poartă se numără cu picurat și emoțiile se diluează într-o repriză secundă fără idei. Mexes încearcă super golul cu o lovitură de bicicletă spectaculoasă, Balotelli face la fel din lovitură liberă. Catania s-a bazat mai presus de toate pe piciorul lui Lodi, care l-a speriat pe Abbiati dintr-o piesă oprită în minutul 76, dar a trebuit să ridice definitiv steagul alb în minutul 78, când Rinaudo a fost dat afară de pe teren pentru un al doilea cartonaș galben. Fluierul final al lui De Marco sancționează victoria lui Milan, care merită un clasament hotărât interesant. „Jocul nu a fost bun, dar se întâmplă – a gândit Seedorf. – Am jucat în echipă, riscăm mult mai puțin decât în ​​trecut. Nu mă uit atât de mult la clasament, o voi face abia la finalul sezonului”. Și poate că în acea zi, continuând așa, vei putea chiar să zâmbești.