Vuelta la Froome, Contador este o legendă

Călătoria eroică a campionului Spaniei care își încheie cariera cu o ispravă din trecut. Froome ajunge la 27” în spatele lui Pistolero, detașându-l pe Nibali care încă apără locul doi. Al treilea pe podium este Zakarin.

Angliru, cu pantele sale uluitoare, dacă îi atribuie Vuelta lui Chris Froome, îl livrează printre marile legende ale ciclismului Alberto Contador, protagonist la o zi după rămas-bun de la cursa într-o plimbare epică solitară pentru a îmblânzi muntele infernal și a obține ultimul și poate cel cea mai frumoasă victorie a unei extraordinare cariere de campion. Nu ne amintim de un campion care și-a putut încheia cariera competitivă cu o ispravă care se limitează la imposibil precum a lui Contador, o ispravă dorită și visată după zile de atacuri continue și e frumos că chiar în vârful unui munte intrat în legendă. de ciclism, învăluit în ceață ieri, Pistolero a tras ultimul foc, decolând imediat de îndată ce drumul s-a înălțat.

A lăsat grupul de Froome și Nibali în vâlvă și, pedalând en danseuse, a început să ajungă, unul după altul, la lideri: Bardet, Yates, Soler au încercat să țină pasul cu el, dar apoi s-au blocat, aproape vrăjiți de acel erou care crea unul dintre cele mai frumoase locuri pentru ciclism. Un final palpitant cu mulțimea înnebunind pentru un campion care l-a avut pe Angliru drept ultima șansă de a câștiga, dar care în spatele lui a văzut ca avantajul în fața lui Froome micșorându-se, care împreună cu partenerul său Poels plecase în urmărire, detașând restul companiei să pună. în el și-a asigurat tricoul roșu lovind dubla istorică Vuelta după câștigarea Turului. Sosirea lui Contador a fost un triumf care a încântat pe toată lumea, nu doar pe fanii săi spanioli. Poels și Froome au sosit 17” mai târziu. Pentru britanici a fost primul triumf în Spania după trei locuri secunde. La 35” a venit rândul lui Zakarin care, cu o prelungire în ultimul km, s-a detașat cât să-l depășească pe Kelderman și să-și asigure locul trei care merită podiumul final.

Nibali, al șaselea la 51" precedat de credinciosul său Pellizzotti, își apără locul doi în clasamentul general - la 2'15" de la Froome - chiar dacă este învins încă o dată de Angliru așa cum s-a întâmplat în 2013 când nu a reușit să întoarcă clasamentul. favoarea lui împotriva altui Christopher, americanul Horner care în pragul lui 42 a câștigat prin surprindere Vuelta. Pierzând podiumul, pe pereți la 23% din ultimele curbe în ac ale lui Angliru, a fost Kelderman care, terminând pe locul opt la 1'11” de Contador, a alunecat pe locul cinci, depășit și el de Pistolero. Dezamăgitor Angel Miguel Lopez care a pierdut imediat roțile celor mai buni, în timp ce pentru Fabio Aru a fost o zi de uitat că l-a văzut alunecând în spate până a întârziat mai bine de 15 minute la linia de sosire, căzând pe locul 13 în clasament. cu mai mult de 21 de minute de Froome.