Supercupa Angliei: Ferguson îl batjocorește pe Mancini și Manchester United câștigă superderby-ul (3-2)

Manchester United a dominat finala Supercupei Angliei de la Wembley împotriva lui Manchester City și a câștigat Community Shield, consolându-se după înfrângerea din finala Ligii Campionilor. Dezamăgire pentru Roberto Mancini după campania faraonică de transferuri. Un dot de la Nanì a fost decisiv, răsturnând rezultatul și înscriind la pauză la expirare

Finală extraordinară și incitantă a Supercupei Angliei, pe care în Marea Britanie o numesc Community Shield, pe care Manchester United de la Sir Alex Ferguson a câștigat-o răsturnând rezultatul primei reprize și învingându-l pe Manchester City pe un foarte dezamăgit Roberto Mancini chiar la final. Bretele lui Nanì a fost decisivă. Balotelli, în schimb, a fost dezamăgitor, apoi a fost înlocuit de Mancini care l-a lăsat pe bancă pe noua semnătură Aguero. City a jucat bine în prima repriză și a intrat la pauză cu un avantaj de 2-0, ajutat de ieșirile greșite ale noului portar spaniol al lui United, Degea. Dar în repriza a doua diavolii roșii au preluat controlul jocului mai întâi revenind și apoi marcând golul victoriei în zona Cesarini și la pauză cu Nanì. Suporterii United sunt ironici după victoria superderby-ului: „Noi, la United, avem cupe, voi la City aveți doar banii”. Cât despre Leonardo în Franța, sezonul începe și cu o înfrângere pentru un alt fost antrenor al Inter ca jucător stângaci.