SCUDETTO CHALLENGE - Juve și Roma câștigă în deplasare, dar succesul bianconerilor cântărește mai mult

Victorie impresionantă în deplasare pentru Juve care a lichidat Lazio-ul lui Pioli cu un 3-0 sec și a păstrat neschimbat avantajul de trei puncte față de Roma, care a câștigat la Bergamo împotriva Atalantei cu 2-1 – noua formă a lui Allegri sporește pericolul Sub poarta bianconerilor, Tevez și Pogba marcat (de două ori) – Și acum Liga Campionilor pentru amândoi.

Dominație Juve! Bianconerii trec cu ușurință obstacolul Lazio (0-3), considerat destul de insidios în ajun, și păstrează neschimbată distanța pe Roma, câștigătoare la Bergamo (1-2) în cealaltă avansă a zilei. Un succes foarte greu cel al Doamnei, din diverse motive. În primul rând adversarul, Lazio lui Pioli identificat de mulți drept un potențial pretendent pentru locul trei, dar și victoria Giallorossi cu câteva ore mai devreme, care pusese și mai multă presiune, Liga Campionilor în poartă și o oprire care îl trimisese în jurul lume o mare parte din trandafir. Juve a fost mai puternică decât toate acestea, reușind chiar să joace unul dintre cele mai bune jocuri ale sezonului. Mare merite jucătorilor dar și, dacă nu mai presus de toate, lui Massimiliano Allegri, capabil să amestece răutatea competitivă a lui Conte cu o posesie pricepută (și profitabilă) a mingii. Rezultatul este o echipă perfectă, cu o apărare de 4 oameni care nu greșește, un mijloc de teren care apasă și dă goluri, un atac neobosit. „A fost important să câștigăm pentru a răspunde Romei – cuvintele antrenorului. – Am făcut-o cu o performanță convingătoare, băieții au făcut bine”. Pe scuturi Paul Pogba, autorul unui dot, dar și golgheterul Tevez (gol al 9-lea în ligă) și Pirlo, înapoi la nivelul lui. „Paul a jucat cel mai bun joc al său din sezon – a gândit Allegri. – Are toate calitățile pentru a deveni numărul unu în lume, depinde de el”. Între timp, francezul s-a apărat mai mult decât bine: două goluri (24’ și 64’), un stâlp (lovitură spectaculoasă care l-a amintit pe cel mai bun Del Piero) și multă lemne de foc, așa cum îi place antrenorului său. Sigiliul, după cum s-a menționat anterior, a fost pus de Tevez (55’), aproape mișcându-se în modul său de joc care îmbină inima cu tehnica superfină. Lazio? Anihilat de puterea excesivă alb-negru care, în ciuda parohialismului, trebuie să-l fi iritat foarte mult pe Rudi Garcia.

Roma sa, câștigătoare cu câteva ore mai devreme la Bergamo, sperase la o favoare de la „verii”, care să fi dus la logodna sau, cel puțin, la o apropiere. Rezoluții de a pune înapoi în sertar, dar asta nu anulează victoria importantă asupra Atalantei. A fost un meci foarte dificil pentru Atleti Azzurri d'Italia, gazdele conducând după doar 1 min de joc. Raimondi îl umilește pe Cole și îl servește pe Maxi Moralez în centru, argentinianul șutează pe poartă în spatele lui De Sanctis. Roma par să simtă ciupirea și, câteva minute mai târziu, chiar riscă să fie dublată, dar șutul lui Baselli lovește transversala. Este episodul momentului de cotitură pentru că giallorossi se trezesc și pun lucrurile la punct. În minutul 23, Ljajic, servit de Pjanic după o minge splendidă și o plimbare în lanț, a găsit colțul drept cu un șut frumos din jur, în minutul 42 Nainggolan a finalizat revenirea cu un șut cu piciorul stâng de la marginea careului. Roma a suferit în repriza secundă dar a adus acasă un succes prețios, care va da moral în continuare în vederea meciului de la Moscova, decisiv pentru calificare. „A fost important să câștigi pe un teren dificil, mai ales după ce am trecut în spate”, a comentat Garcia. – Am dat dovadă de caracter și personalitate”. Pe scurt, duelul continuă aproape, așteptând următorul episod.