Cupa Mondială din Rusia: Trioul Ronaldo, Spania-Portugalia se încheie cu 3-3

Asul portughez își rezolvă mai întâi problemele cu autoritățile fiscale spaniole (primește doi ani de închisoare cu suspendare și o amendă de 18,8 milioane de euro), apoi arată o performanță monstruoasă în marele meci cu Spania: hat-trick și Roja prins pe 3. - 3 cu un minut de la final, după două doudă a lui Diego Costa și golul lui Nacho.

Este Ziua lui Ronaldo la Cupa Mondială din Rusia 2018. Asul portughez își rezolvă mai întâi problemele cu autoritățile fiscale spaniole (a primit o cerere de suspendare de doi ani și o amendă de 18,8 milioane de euro), apoi arată o performanță monstruoasă în marele meci împotriva Spaniei: hat-trick și Roja a prins la 3-3 la un minut de la final, după două goluri ale lui Diego Costa și un gol al lui Nacho. Pentru Cr7 este primul hat-trick dintr-o Cupă Mondială: într-adevăr, până la meciul cu Spania marcase doar trei goluri în 13 apariții. Dar acum numărul 7 al Portugaliei este și primul jucător care a marcat în 8 turnee internaționale consecutive, de la Euro 2008 până la actuala Cupă Mondială.

Provocarea de la Soci se ridică la înălțimea așteptărilor, iar spectacolul este artificii. Spania pare să plătească marea confuzie din ultimele zile, impactând foarte rău jocul, care se întoarce după doar 4 minute, cu fault lui Nacho asupra lui Ronaldo în zonă și penalty-ul transformat impecabil de CR7. Cu meciul deblocat, portughezii se apropie și lovesc pe contraatac, dar Gonçalo Guedes, care este preferat jucătorului de la AC Milan André Silva, ratează câteva ocazii favorabile, și astfel ajunge egalul spaniol (locul 24), cu un Diego dominator. Costa, foarte bun la controlul mingii între trei adversari după un tackle la limită cu Pepe și să-l paseze în diagonală pe Rui Patricio. Acum Furii Roșii joacă mai bine și la scurt timp după Isco a lovit o bară incredibilă și Iniesta aproape că a lovit bara, dar Portugalia are o versiune Superman a lui Ronaldo și la un minut de la pauză își recapătă avantajul cu un șut cu piciorul stâng de la margine pe care. de Gea face mizerie căutând pământul.

În repriza secundă, din vestiar a ieșit o singură echipă, Spania, care a preluat definitiv controlul meciului și l-a răsturnat în spațiul de 3 minute: în minutul 55, Diego Costa a profitat de formația lui Busquets pe dezvoltare. de o lovitură liberă și a marcat 2 -2, apoi Nacho marchează avantajul cu o ispravă de la distanță. Modificările nu schimbă inerția meciului, care pare să alunece spre încheierea lui firească, dar în minutul 88 reapare fenomenul numit Cristiano Ronaldo, luând lovitura liberă pe fault lui Piqué și transformând-o cu o lovitură de pensulă a lui. proprii. Un fenomen, în fața căruia publicul de la Soci se ridică. Se termină 3-3 între Portugalia și Spania și senzația este că în această seară a început adevărata Cupă Mondială.