Cupa Mondială Qatar 2022 – Argentina-Franța va fi finala duminică: Messi împotriva lui Mbappè

Învingând Marocul cu 2-0, Franța și-a câștigat intrarea în finala Cupei Mondiale din Qatar, pe care o va înfrunta duminică cu Argentina.

Argentina din Messi împotriva Franței de către Mbappe: aceasta va fi finala Cupei Mondiale din Qatar care se va disputa duminica viitoare. Ieri cel Franța stins visul de Maroc învingându-l cu 2 la 0 în semifinale și ajungând astfel în finalăArgentina.

Jucătorul lui AC Milan Theo Hernandez a aranjat imediat lucrurile între Franța și Maroc după doar 5 minute cu un gol care a condus imediat meciul. Pentru nord-africani a fost un șoc și dezorientarea echipei a fost evidentă, până în punctul în care imediat după atacantul central francez Giroud, un alt jucător de la AC Milan, a lovit bara și în minutele următoare atât Mbapppè, cât și Giroud au ratat pe scurt ocazia de a dubla.

Franța: două goluri AC Milan sting visul Marocului

În finalul primei reprize, însă, Marocul a recăpătat altitudine și a fost aproape de egalare, dar lovitura de bicicletă a lui El Yamik a ajuns pe stâlp.

În repriza secundă, echipa antrenată de Regragui a părut reînviată și a încercat în mai multe rânduri să răstoarne rezultatul dar fără succes. În finală, însă, Franța a fost cea care și-a completat bilanțul cu un gol al lui Kolo Muani, care tocmai intrase, în urma unei inițiative câștigătoare a lui Mappè.

Argentina-Franța sau messi împotriva lui mbappé

Și acum finala: Argentina-Franța sau Messi împotriva lui Mbappè, cei doi coechipieri din psg, care vor fi adversari duminică și care vor face totul pentru a deveni campioni mondiali și a rezerva următorul Balon de Aur. Messi se află la ultima sa Cupă Mondială și speră să-și îndeplinească visul de a câștiga cu echipa sa națională imitând icoana Maradona: acum ori niciodată. Dar vedeta prezentului și mai ales a viitorului este evazivul Mbappè care visează să ofere Franței un bis la Cupa Mondială câștigată deja acum patru ani. Pe scurt, o finală de savurat alături de doi mari campioni care să încânte lumea întreagă.