Italia câștigă în Azerbaidjan și detașează biletul pentru Euro 2016

Italia se impune în Azerbaidjan cu 3-1 și obține calificarea la Euro 2016 cu o rundă de rezervă – Eder, El Shaarawy și Darmian au marcat în meci – Ultimul meci de marți la Roma împotriva Norvegiei: primul loc

„Cu munca și calitatea pe care o avem putem concura cu toată lumea”. Aceasta este credința antrenorului naționalei italiene Antonio Conte după Reușită 3-1 pentru azzurri pe Stadionul Olimpic din Baku împotriva gazdelor Azerbaidjan. O victorie care garantează Italiei calificarea la următoarele campionate europene din Franța. Călătoria naționalei Italiei în aceste grupe de calificare la Euro 2016 se va încheia marți la Olimpico de la Roma împotriva Norvegiei. Va fi o provocare între primii doi din grupa H (ambele calificate), iar liderul final din grupă va fi pus în joc. Azzurrii au două puncte mai mult decât Norvegia (21 de puncte față de 19), prin urmare au două rezultate din trei disponibile. Împotriva Norvegiei a început călătoria oficială în calificări în urmă cu un an, cu un succes 0-2 în deplasare. Era Italia cu Zaza și Immobile în frunte.

Împotriva Azerbaidjanului a fost însă a Italiei Eder, El Sharaawy și Pellè. Azzurrii au preluat imediat conducerea în minutul 11, nativul din Sampdoria reușind să transforme un asist la sărutul lui Verratti într-un gol. Pellè nu reușește să dubleze avantajul dintr-o poziție excelentă în sfert de oră și chiar în cel mai bun moment al azzurrilor vine egalarea senzațională pentru azeri cu Nazarov după o greșeală incredibilă a duo-ului Juventus Bonucci-Chiellini. Italia însă nu s-a dezbinat și înainte de pauză a găsit golul cu o frumoasă mutare verticală care s-a încheiat cu poarta goală de Stephan El Shaarawy. În repriza secundă, Italia a legitimat avantajul cu Darmian care a interceptat o minge liberă în mijlocul terenului azer și l-a lovit pe portarul advers.

O echipa nationala, cea a lui Baku, cu multi performanti diferiti fata de echipele vazute la inceputul anului dar care s-a dovedit a fi in crestere. Antrenorul naționalei se gândește la următorul meci cu Norvegia dar și mai ales și dincolo de toate, adică la faza de pregătire pre-europeană. „Sper să pot lucra bine la sfârșitul campionatului pentru a crea – a spus Antonio Conte – o mică mașinărie de război. Vreau să-i fac pe italieni mândri de noi la Campionatul European”.

Între timp, iată-l clasamentul actualizat al grupului Italiei cu un meci rămas în calificări.