Juve cucerește Bergamo (0 la 2) și apără primatul

Napoli și Juve răspund: campioana Italiei o învinge pe Atalanta cu 2, păstrând neschimbată avantajul de 3 puncte față de napolitani – Barzagli deschide scorul și Lemina dublează cu un gol de la cinema – Milan cade cu Sassuolo (2 la 0) care întrezărește. Europa League în timp ce Frosinone îl elimină pe Udinese (2 la 0) și redeschide lupta pentru salvare

Oricine credea că prelungirile din Coppa Italia de miercuri împotriva lui Inter ar putea slăbi Juve ar trebui să se gândească din nou. Bianconerii au jucat și la Bergamo, aducând acasă o victorie prețioasă cu 2-0 care le permite să mențină diferența de trei puncte față de Napoli în fruntea clasamentului.

Juve a luat conducerea în prima repriză cu Barzagli, care nu mai marcase de ani de zile, și și-a dublat avantajul spre final cu tânăra Lemina care și-a depășit adversarii și a marcat un gol cinematografic.

Milan, pe de altă parte, cade din nou în vechile sale vicii, pierzând cu 2-0 la Reggio Emilia împotriva lui Sassuolo și înfuriindu-l pe Mihajlovic care vede ca visul Ligii Campionilor dispare.

Interesantă este și victoria lui Frosinone (2 la 0) împotriva lui Udinese care redeschide astfel jocurile pentru salvare, pentru care rămâne și Carpi care i-a impus 0 la 0 Bologna în derby-ul emilian.