Napoli îndepărtează Olimpico: Roma ko

O doudă de la Mertens îi lansează pe azzurri, ieșiți din criză după cele două înfrângeri consecutive dintre campionat și Cupa Italiei - În asediul final al Romei care se scurtează cu Strootman, apoi Reina se ocupă de asta - Napoli a învins Roma cu 2 la 1

Într-o singură după-amiază, Napoli și-a apărat locul al treilea, apropiindu-se de al doilea (acum Roma sunt la doar două puncte distanță, dar mai au avantajul meciurilor directe grație unui egal 1-3 din prima manșă la San Paolo), și mai ales criză de rezultate care a compromis, în ultimele săptămâni, atât premergătoarea la Scudetto, cât și trecerea rundei în cupe.

Azzurrii au trecut în prima repriză prin Mertens și au dublat din nou în repriza a doua cu belgianul, în fața unui Roma plictisitor, care probabil încă nu a scăpat de dezamăgirea din derby-ul de cupă și care îl vede acum pe Scudetto să plece. : dacă Juve ar câștiga mâine la Udine, diferențele ar deveni zece.

Oamenii lui Sarri (expulzați) găsesc așadar o victorie bună pentru clasament și moral, cu câteva zile înainte de manșa secundă a optimilor de finală a Ligii Campionilor, împotriva lui Real Madrid: recuperarea scorului de 3-1 pentru blancos din prima manșă este o misiune aproape imposibilă, dar acum Napoli este acolo.