Coppa Italia: Juve a tremurat în fața lui Inter (3-0) dar a câștigat finala la penalty-uri

Revenire senzațională a lui Inter care a răscumpărat prima manșă și a dominat campioana Italiei învingând cu 3-0 cu două goluri de la Brozovuc și un gol de la Perisic – Dar la penalty-uri Palacio a stricat visele lui Mancini și Juve, după o seară de coșmar, cucerește finala împotriva lui Milan, înscriind 5 din 5 penalty-uri și lovind decisiv cu Bonucci care însă va rata finala din cauza descalificării.

Aceasta este frumusețea fotbalului, nebun și imprevizibil, așa cum a fost și semifinala de la San Siro, unde Inter s-a ridicat din nou, a oferit Juve o noapte de coșmar, a dat peste cap rezultatul primei manșe, câștigând cu 3-0 și s-a predat doar în fața echipei. ruleta de penalty-uri unde campionii Italiei au marcat 5 din 5 iar argentinianul Palacio i-a stricat in schimb visele lui Mancini trimitand mingea peste bara transversala.

Așa că depinde de Juve să înfrunte Milan în finala Cupei Italiei din mai. Dar atât Inter, cât și Juve își vor aminti de mult timp a doua manșă vibrantă a semifinalelor. Inter arăta ca Juve care i-a pus jos în derby-ul italian duminică trecută, iar Juve, din ce în ce mai pierdută, a arătat ca Inter din ultimele două luni.

Nerazzurrii au marcat devreme prin Brozovic, care a dublat apoi în finală dintr-un penalty, profitând de o omletă pregătită de Neto și fostul său Hernanes și au început să creadă, în timp ce Juve a fost moale și practic inexistentă. În repriza secundă, nerazzurri și-au dublat avantajul prin freneticul Perisic și au marcat al treilea gol cu ​​Brozovic care a deschis ușa prelungirilor. În ultimele minute au sosit alb-negrii, care au lovit bara cu Zaza, dar doar ruleta penalty-urilor a decis deznodământul provocării captivante.

La penaltyuri Juve a fost fatală: 5 goluri din 5 penalty-uri cu Bonucci încă decisiv pentru a se consola pentru avertismentul care îl va face să rateze finala. Palacio este singurul care eșuează, dar greșeala lui condamnă un mare Inter care, după două luni de uitat, se regăsește pentru ultima parte a campionatului. În vestiarele lui Juve, care rămâne pe primul loc în clasament cu trei puncte în fața lui Napoli, câștigă finala Cupei Italiei și Liga Campionilor se joacă pe 16 martie cu Bayern la Munchen, țipetele lui Allegri se mai aud, uimit de performanța de nevăzut a ei.