Liga Campionilor, Inter elimină Milan și rezervă finala de la Istanbul: derby-ul manșa secundă săptămâna viitoare

Victorie fulgerătoare pentru Inter în primul Euroderby care contează pentru finala Ligii Campionilor: Milan plătește absența lui Leao și un început dezastruos – Returul la San Siro pe 16 mai

Prima rundă este luată deInter, și clar, de asemenea. The derby-urile Milanului, prezentate în ajun ca super echilibrate, s-au dovedit de fapt a fi apanajul total al nerazzurrilor, capabili să-și zdrobească verii chiar din start și să dirijeze discursul de calificare. Echipa lui Inzaghi este atât de aproape de Finala Ligii Campionilor din 10 iunie împotriva uneia dintre Real Madrid și Manchester City, dar dacă meciul dintre cele două superputeri în cauză este încă la egalitate, nu același lucru se poate spune despre acesta dintre Diavolo și Biscione, care îl vede pe cel din urmă favorit clar.

Milano – Inter 0-2, Dzeko și Mkhitaryan ipotecă finala de la Istanbul

Gata și plecați, iar jocul a luat imediat o direcție unidirecțională, cuInter să domine și Milan să sufere, fără jumătăți de măsură. Consecința logică este că nerazzurri au găsit un dublu avantaj cu Dzeko e Mkhitaryan sa palideze pe cineva si daca nu a sosit al treilea gol doar pentru ca Calhanoglu a lovit bara. inter sclipitor, Milano dezastruos: prima jumătate a derby-ului, pe scurt, este totul aici, fără să înțelegem cu adevărat unde sunt granițele ambelor părți. Inzaghi s-a priceput foarte bine la pregătirea meciului, a pregătit o echipă compactă, organizată și turbată, în timp ce Pegs nu a găsit contramăsuri, mai ales în prima repriză. L'absența lui Leao nu ar trebui să fie un alibi, în sensul că a cântărit mai mult pe 0-2, când rossonerii încercau să revină: abordarea a fost greșită din toate punctele de vedere, ajungând să dirijeze meciul în câteva minute. În repriza secundă, după o pasă inițială în plină furtună, Milan a încercat să redeschidă jocul, dar singura șansă reală a venit pe post cu Tonali, lăsând-o pe Inter cu un rezultat plin și rotunjit, care merită deja o piesă finală. În Istanbul. De altfel, marțea viitoare ar fi nevoie de un miracol pentru redeschiderea disputei, chiar dacă noile reguli privind golurile în deplasare, cândva fatale nerazzurrilor, mai lasă o mică deschidere.

Inzaghi vede finala, dar își avertizează echipa: „Am fi putut mai marca un gol, un ultim efort pentru un vis mare”

„Am avut o primă repriză extraordinară, sunt foarte mulțumit – s-a bucurat el Inzaghi -. Este clar că am fi putut marca mai mult de două goluri, dar a fost totuși un meci grozav. Știm că suntem înainte, dar acum e o revenire: vom juca acasă și vom avea fanii alături de noi, va trebui să facem un alt efort pentru un vis mare. Băieții au parcurs fiecare centimetru, cei care au intrat au dat răspunsuri grozave, așa se obțin performanțe grozave. Campionatul? În 72 de ore avem un meci foarte important împotriva lui Sassuolo și va trebui să fim buni la recuperarea energiei fizice și psihice după o mare cheltuială. Cineva a ieșit învinețit, dar ne vom pregăti în cel mai bun mod posibil”.

Pioli răspunde: „Aveam nevoie de încă un gol, dar sper să-l recuperăm pe Leao

„Până în minutul 7, nerazzurrii nici măcar nu intraseră în zona noastră – a oftat antrenorul rossonerilor -. Am jucat mai bine în repriza secundă și nu am reușit să înscriem, asta e diferența la aceste niveluri. Ne pare rău, ne-am dorit o altă performanță și un alt rezultat, dar trebuie să credem în retur pentru că episoadele pot schimba jocurile. Nu mi-a plăcut arbitrul, am văzut că se folosesc standarde duble. Leao? Îi știm importanța, astăzi nu a fost în stare, dar au mai rămas șase zile când se întoarce și mai trebuie să așteptăm puțin, speranța este că o poate face. Trebuie să luăm de la capăt de la atitudinea din repriza secundă, când meciul a fost mai echilibrat și am avut ocazii de a marca, mai trebuie să avem și mai multă calitate la frazare și la pase, să ridicăm nivelul și să dăm o performanță absolut diferită de cea a lui. prima repriză și mai aproape de cea a recuperării”.