Liga Campionilor: Napoli cucerește Kievul cu dublu Milik

Trecând în urmă, echipa lui Sarri (care debutează absolut în Liga Campionilor) revine grație unui dot de la Milik, care nu-l face pe Higuain să regrete – Azzurri imediat cu puncte pline în grupă, în condițiile remizei dintre Benfica și Besiktas.

Bun primul pentru Maurizio Sarri. Antrenorul toscanului, care debutează absolut în Liga Campionilor, începe imediat cu o victorie care este deja foarte importantă: Napoli cucerește Kievul cu 2-1 și este deja primul singur în grupă, după ce Besiktas remiza în ultimele minute pe terenul lui. Benfica (1-1).

Azzurrii au început prost, suferind de jocul ucrainenilor, și au trecut în urmă în prima repriză. Dar întotdeauna în primele 45 de minute vine marea reacție: în câteva minute polonezul Arkadiusz Milik înscrie a doua dotă de când poartă tricoul Napoli și răstoarnă rezultatul. Al doilea gol vine chiar în refacerea primei reprize. În repriza secundă, Napoli reușește, Dinamo Kiev terminând pe locul 10.