Campionatul Serie A – Senzațional la Bologna: dublu Destro îl elimină pe Napoli (3-2)

Două goluri de la super Higuain nu sunt suficiente pentru a salva Napoli care lasă cele trei puncte lui Bologna în fața unei echipe reînviate de Donadoni și care și-a găsit marcatorul în Mattia Destro – S-au răspândit doar două goluri ale fostului atacant centru al Romei – cu Rossettini. obiectiv – napolitanii coboară pe locul trei în clasament

Donadoni și Destro, ce lovitură. Bologna inversează toate previziunile din ajun și îl elimină pe Napoli de la Sarri din treisprezece succese consecutive. Nici măcar trezirea târzie a lui Higuain nu a fost suficientă pentru a-i salva pe napolitani.

Bologna, reînviată de cura Donadoni, a preluat imediat controlul jocului și a încheiat prima repriză cu un avantaj de două goluri datorită unui gol al lui Mattia Destro, adevărata vedetă a zilei, și unui gol al fundașului Rossettini. Napoli a părut uluit și în repriza secundă a încercat să se regrupeze, dar a primit imediat al treilea gol datorită obișnuitului Destro într-o zi de grație.

La trei goluri mai jos, echipa lui Sarri a încercat să reacționeze și a redeschis jocul cu două goluri de la super Higuain, dar era prea târziu. În ciuda bătăliei finale, Napoli nu a reușit să prindă egalitatea, ceea ce ar fi fost o blasfemie după dominația clară a Bologna pentru o mare parte a meciului.

Odată cu înfrângerea de la Bologna, Napoli abandonează primul loc și coboară pe locul trei, depășită de Inter și Fiorentina, ambele învingătoare. Iar duminică este Napoli-Roma, două echipe în căutarea răscumpărării.