Argentina campioană mondială pentru a treia oară: învinge Franța la penalty-uri după un meci legendar și fără sfârșit

Finală fabuloasă cu răsturnări continue în față: se termină 3 la 3 și decide ruleta la penalty - Messi, fundamental în meciul cu două goluri și în penalty-uri, încununează astfel visul de a alunga fantoma lui Maradona și de a câștiga o Cupă Mondială. pentru prima dată – I-a dezamăgit pe francezi

A fost una spectacol mondial si triumful lui Lionel Messi!

L "Argentina învinge și devine Campion mondial după una meci legendar terminat după loteria loviturilor de departajare (scor total 7-5).

Un debordare nu este suficient Kylian Mbappe autor al unui hat-trick pentru a opri naționala Americii de Sud condusă de un magnific Lionel Messi.

Messi ghidează și conduce Argentina spre victorie cu o performanță somptuoasă, completată cu două goluri foarte grele. Și în sfârșit victoria cu naționala îl consacră definitiv în Olimpul zeilor fotbalului.

A treia victorie la Cupa Mondială pentru sud-americani după victoriile din 1978 și 1986.

Pentru Franța rămâne multă amărăciune după îndreptarea unui joc care îl văzuse sucomand în primele 80 de minute. Două a lui Mbappè în două minute egalase dubla dubla inițială a argentinianului marcată de Messi (din penalty) și de Di Maria și a târât jocul la prelungiri.

În cele 30 de minute suplimentare alte emoții mari cu noul avantaj argentinian semnat de „purice” argentinian egalat câteva minute mai târziu de atacantul francez. Pentru Mbappe atâta glorie personală cu hat-trick-ul din finală: A fost, de fapt, din 1966 cu hat-trick-ul englezului Geoff Hurst (cel al golului fantomă) asupra Germaniei că un fotbalist nu a marcat trei goluri într-o finală mondială.

În finala prelungirilor două goluri senzaționale salvate de portarii respectivi și un meci care se încheie cu loteria penalty-urilor.

Din penalty, argentinienii nu au greșit. Franța, în schimb, plătește pentru greșeli din penalty Coman e Chouameni. Montiel marchează penalty-ul decisiv și în sfârșit poate începe partidul argentinian care așteaptă de 36 de ani.

Il fantoma lui Maradona s-a terminat, acum este timpul să-l lăudăm pe legenda lui Lionel Messi.