SUPERCUPA EUROPEANĂ – Barcelona lui Messi câștigă Sevilla, dar numai în prelungiri

SUPERCUPA – Barcelona câștigă Supercupa Europei într-un ritm zguduitor: 5 la 4 față de Sevilla în prelungiri – Acesta este al patrulea trofeu câștigat în 2015. Și de sâmbătă există și posibilitatea de a câștiga Supercupa națională împotriva lui Athletic Bilbao

Un Barcelona cu o mie de resurse bate a Siviglia din toată inima mea și câștigă al cincilea lui Supercupa Europei a istoriei după un meci zguduitor care s-a încheiat 5-4 după prelungiri.

S-ar putea gândi la un meci foarte echilibrat și în schimb jocul este caracterizat de schimbări constante de scenă. La conducerea inițială a Sevilla de Întotdeauna Banega în al 3-lea minut maiestatea sa răspunde Lionel Messi care înscrie două lovituri libere în 9 minute. Odată cu revenirea făcută datorită fenomenului său numărul 10, Barça a preluat controlul jocului și chiar înainte de pauză a marcat cu Rafinha, fratele fostului blaugrana Thiago Alcantara și fiul atacantului brazilian Mazinho, campion mondial în Usa '94.

În a doua jumătate a Golul Suarez pentru momentanul 4-1 pentru catalani ii pune pe toata lumea cu gandul la o recolta de goluri de la echipa lui Luis Enrique dar chiar in cel mai dificil moment iese in evidenta mandria si unitatea echipei Sevilla. Reyes își aduce echipa la 4-2 ridicând un bacșiș de la Vitolo în cel mai bun mod posibil. Apoi, după o fază de tranziție, sosește o nouă rafală de la Sevilla care duce la un fault în suprafața de pedeapsă al lui Mathieu asupra unuia dintre atacanții andaluzi. Kevin Gameiro se ocupă de lovirea de la punctul de pedeapsă și pune mingea în sac în dreapta lui ter Stegen.

În minutul 79, antrenorul Sevilei, Unai Emery, lansează noua contractare Ciro Immobile. Fostul atacant torinez devine imediat decisiv cu un kiss assist pt Konoplyanka ceea ce aduce echipa sa la o remiză incredibilă. După trei minute de prelungiri se trece în prelungiri și roata se întoarce din nou în favoarea Barcelonei mai ales după ce Luis Enrique decide să introducă Peter în locul lui Mascherano. Și el este fotbalistul decisiv pentru victoria Supercupei, foarte priceput în a marca o îndepărtare a portarului Beto pe un șut de Messi din afara careului.

Barcelona a meritat victoria pentru că, per total, s-a dovedit a fi cea mai bună echipă văzută aseară pe terenul de la Tbilisi, Georgia. Dar Luis Enrique are de ce să-și facă griji având în vedere amnezia sa din a doua jumătate a reprizei secunde cu 3 goluri primite în puțin peste 20 de minute. THE blaugrana a câștigat al patrulea trofeu din anul calendaristic 2015 după ce deja pusese Liga, Copa del Rey și Champions la avizier. Acum catalanii vor să renunțe la pokerissimo și oportunitatea va veni deja în weekend cu meciul prima manșă din Supercupa Spaniei împotriva bascilor de la Athletic Bilbao. Prima manșă se joacă la Bilbao pe Estadio de San Mames, iar cea de-a doua pe Camp Nou trei zile mai târziu. Defavorații sunt, evident, toți de partea Barcei care își propune să câștige supercupa națională precum Juventus, finaliști ai ultimei Ligii Campionilor.