BILETE ALE A - Juve mai puțin strălucitoare decât anul trecut, dar cucerește Lecce cu 1-0) cu obișnuitul Matri

BIBLIOGRAFIA lui A - Primul meci al anului aduce din nou ghinion lui Quagliarella care își rupe pomeții - Juve mai puțin strălucitoare, dar Matri, care simte deja competiția de la Borriello, înscrie și dă cele trei puncte bianconerilor care rămân în vârf. împreună cu Milano

AN NOU, ACEEASI JUVE!

BIANCONERII ÎL IA LECCE CU GOL DE LA MATRI.

CURBA JUVENTINA îl insultă pe BORRIELLO.

PENTRU: 6,5

2012 nu a schimbat obiceiurile lui Juventus. Echipa lui Conte a câștigat și Lecce, recâștigând o victorie care lipsea în deplasare încă din 29 octombrie (2 – 1 în fața lui Inter). Cele trei puncte de la Via del Mare cântăresc foarte mult, pentru că au ajuns după o performanță neinspirată. Pe scurt, o victorie pentru o echipă mare, într-un meci care sezonul trecut s-ar fi încheiat altfel. Dar de data aceasta este o altă poveste, iar golul decisiv al lui Matri o dovedește încă o dată: lăsat afară pentru Quagliarella, fostul atacant Cagliari a preluat locul atacantului napolitan (avea pometul fracturat) și câteva minute mai târziu meciul este deblocat. Nimic transcendental, dar câștigarea după pauză a fost importantă: „Reluarea după pauză este întotdeauna o necunoscută – a spus Conte – suntem mulțumiți de cele trei puncte, dar am fi putut închide meciul mai devreme și, prin urmare, am fi evitat până la final suferințe inutile. Cu toate acestea, sunt mulțumit de dorința arătată de băieți de a obține cele trei puncte”.

De menționat este și protestul curbei Juventus împotriva lui Marco Borriello. Ultrașii lui Juventus au afișat un banner lung, care nu este de bun augur: „Borriello mercenar fără onoare și demnitate”. Disputa a apărut în vara lui 2010, când atacantul (atunci la Milano) a refuzat un transfer la Juventus pentru a merge la Roma. Oamenii lui Juventus nu au uitat, iar sentimentul este că cel de la Lecce a fost doar începutul unei relații dificile. Antonio Conte s-a ocupat să răcorească lucrurile: „Borriello și fanii? Nu o respinsese pe Juventus, dar Roma l-a asigurat pe Milan de răscumpărarea obligatorie, în timp ce Juve nu a putut face acest lucru. Jucătorul a explicat deja și suporterii pot înțelege că nu a respins Juventus. Doar un nebun ar fi putut să o facă”. Dar fanii nu par convinși.