Napoli isi bate joc de Juve si este acum la un pas de Scudetto: steagul italian poate fi deja al lui duminica viitoare

Raspadori marchează golul victoriei împotriva lui Juve în minutul 93 și îl împinge pe Napoli spre Scudetto – câștigă Inter și Milan și lupta pentru un loc în Liga Campionilor devine foarte fierbinte – În seara asta Atalanta-Roma

La un pas de Scudetto. Acolo Victoria Napoli în fața lui Juventus pune încă o piatră pe campionat, acum aproape de sarcina matematică: dacă în runda următoare, de fapt, azzurrii vor învinge Salernitana (sâmbătă la ora 15) și Lazio nu va putea face același lucru cu Inter (Duminică la 12.30), aici este tricolorul va deveni oficial al lui Spalletti, și nu contează dacă cele două meciuri în cauză se vor juca 24 de ore mai târziu. Dacă nu este săptămâna viitoare, însă, se va întâmpla foarte curând, pentru că nimeni nu poate ține pasul cu ritmul acestui Napoli.

Situația este foarte diferită Zona Campionilor, unde trebuie să înregistrăm încă o încetinire a lui Juventus, cu a treia înfrângere consecutivă în ligă, dar și victoriile lui Milan și Inter, care au pus și mai multă presiune în noaptea de luni dintre Atalanta și Roma (20.45, DAZN și Sky).

Juventus – Napoli 0-1: VAR-ul respinge golul lui Di Maria, apoi Raspadori o bate joc de Doamnă în timpul de prelungire

Meci foarte echilibrat pe stadion, dar nu fără distracția și răsturnările sale. De fapt, tacticile uneori exasperate din prima repriză au fost contrastate de o a doua repriză hotărât mai strălucitoare, cu două echipe mai lungi urmărind golul victoriei. Imediat a fost clar că oricine va înscrie primul, cu excepția răsturnărilor senzaționale, va câștiga apoi meciul, dar la un moment dat rezultatul cel mai probabil (și poate cel mai corect) părea a fi egalitatea, practic plăcută ambilor. AllegriLa urma urmei, făcuse alegeri care vizează semifinala Cupei Italiei de miercuri cu Inter, lansând o Juventus fără precedent cu Rugani (și nu Bonucci) în locul accidentatului Bremer și, mai ales, al tânărului Soulé în spatele lui Milik, lăsându-l astfel odihnit pe Vlahovic. , Di Maria și Chiesa. Spallete în schimb, nu a avut meciuri de la mijlocul săptămânii de protejat, așa că a aliniat mai mult sau mai puțin Napoli ca titular, cu excepția lui Zielinski și Rrahmani, trimiși pe bancă în virtutea lui Ndombelé și Juan Jesus.

La rândul cursei a ajuns în repriza secundă tocmai odată cu intrarea în teren a primelor opțiuni: Chiesa, Di Maria și Fagioli pentru Juve (plus Vlahovic în finală), Zielinski, Elmas și Raspadori pentru Napoli. Osimhen fusese aproape de a marca în câteva ocazii (stâlp extern și lovitura de cap salvată de Szczesny), Milik ajunsese să-l submineze pe Meret după o ingeniozitate a apărării albastre, dar pentru episoade cheie a trebuit să așteptăm până în 83’, când Di Maria a dat conducerea lui Juventus după un contraatac fulger, stricat însă de un contact suspect între Milik și Lobotka la începutul acțiunii: Fiecare, căpitan de Aureliano, l-a determinat pe Fabbri să meargă la monitor și acesta, după ce a trecut în revistă reluările, a respins golul. Aproximativ zece minute mai târziu, în timpul complet de prelungire, Elmas a găsit o captură în zonă Raspadori iar fostul jucător de la Sassuolo, aici puțin mai mult decât un suporter, a explodat șutul zburător din stânga care l-a învins pe Szczesny, pentru albaștri cu 0-1 care valorează trei sferturi din Scudetto.

Spalletti vorbește deja ca un campion: „Scudetto ne răsplătește pentru multele sacrificii făcute”

„Când câștigi aceste meciuri, împotriva unui adversar de acest nivel și ai acest clasament, pui cărămizi grele – Spalletti exultă -. Jucătorii au sărbătorit puțin pe bună dreptate, cu atât mai mult datorită faptului că golul a venit în timp suplimentar, oricum așteptăm să desfacem sticle și inimioare, mai durează ceva. Am făcut doar complimente băieților, am făcut un joc bun în afară de puțină lejeritate. Nu a fost ușor după eliminarea din Liga Campionilor, să faci mai mult decât atât ar fi fost greu. The Scudetto? Te răsplătește pentru sacrificiile pe care le-ai făcut, uneori se bateau de râs de mine pentru că aveam pantofi de joc pe bancă, dar îmi amintesc când nu îmi permiteam când eram copil. Am făcut o călătorie ceva mai dificilă decât alții care încep de la diferite niveluri...”.

Allegri: „Am primit un gol ca găinile! lacatusi? A arbitrat foarte bine”

„Napolii sunt puternici și au meritat scudetto-ul, este trist să fi pierdut împotriva unei echipe puternice – il Comentariul lui Allegri -. Avem un avantaj față de rivali, dar am pierdut și patru din ultimele cinci meciuri.Acum ne gândim la Cupa Italiei, acceptând deciziile arbitrilor și rămânând calmi, deoarece rezultatul nu poate fi schimbat. lacatusi? A fost foarte bun, nu am nimic de spus. Ne-am fi putut descurca mai bine pe poarta primită, e o greșeală prostească: în minutul 93 trebuie să ne apărăm în zonă, nu să ne oprim și să privim. În orice caz, băieții au avut un sezon important până acum, și pentru că am trecut printr-o situație suprarealistă și un an care ne va face să creștem mult, la anul vom lupta pentru Scudetto”.

Milan – Lecce 2-0, acum Pioli se poate gândi la Roma: „Va fi un meci fundamental”

Pașii greșiți ale lui Juve și Lazio au profitat de Milano, care datorită succesului cu Lecce recupera trei puncte importante asupra celor doi concurenti. Cel mai important lucru însă, în lumina a ceea ce a făcut Inter (vom vorbi în scurt timp), este să fi menținut locul cinci și să fi ajuns din urmă cu Roma, deși așteptând meciul din această seară cu Atalanta. Pegs știa că aceasta ar putea fi o adevărată capcană, cu atât mai mult după victoria Veronei și remiza lui Spezia, care i-a forțat pe giallorossi la un joc viguros, altfel se vor întoarce în Salento cu mâna goală și cu o încărcătură enormă de presiune în vederea angajamentelor viitoare. Echipa l-a urmat, înțelegând importanța acestor trei puncte în Liga Campionilor, mai ales cu ciocnirea directă de la Roma chiar după colț, chiar dacă este corect să subliniem modul în care victoria un singur mare protagonist adevărat, și anume Leao. portugheză, deja decisiv la Napoli cu acțiunea splendidă care a dus la golul lui Giroud, s-a întâmplat din nou ieri, de data aceasta îmbrăcată rolul protagonistului absolut, mai întâi cu lovitura de cap care a spart impasul (40’), apoi cu marea acțiune personală care a făcut 2-0. „A fost foarte important să câștigăm, la fel cum următorul meci de acasă la Roma va fi fundamental – a confirmat Pioli -. Succesul lui Inter la Empoli nu ne-a oferit niciun plus de motivație, nu a fost nevoie. Acest meci și următorul de la Roma vor fi fundamentale pentru obiectivul nostru și echipa știe asta, am depășit momente grele și acum suntem bine. Derby-urile Ligii Campionilor vor fi două meciuri grozave de savurat din plin, dar acum să ne gândim la campionat și la romi care este puternic și antrenat de un antrenor mare, este în fața noastră în acest moment și va fi o ciocnire directă care merită dublu."

Empoli – Inter 0-3, Inzaghi: „Fericit pentru Lukaku, dar am primit semnale importante de la toată lumea”

O victorie frumoasă și pentru Inter, care recăpătă cele 3 puncte după o lună și jumătate de abstinență. Nu poate fi o coincidență că succesul coincide cu reveni la poarta lui Lu-La, și anume compania premiată Lukaku Lautaro. Belgianul a fost adevăratul protagonist al după-amiezii din Nerazzurri cu un bretele care a amintit de vremuri trecute: putere și precizie la fel ca în anul Scudetto, precum și un asistent frumos pentru colegul său argentinian, care a intrat cu puțin timp înainte în locul lui Correa. , pentru sfârșitul unui post care durase de prea multe săptămâni.

La victorie, în lumina înfrângerilor lui Lazio și Juventus, merita mult, dar pentru Inzaghi ceea ce contează cel mai mult este să-și fi regăsit jachetele bomber, tocmai în cel mai tare moment al sezonului. „Joc important, bine jucat, în prima repriză am dominat, dar am fost lent în a circula mingea, apoi în a doua repriză golul ne-a deblocat și am câștigat un meci important - cel cuvintele lui Inzaghi -. Le-am lăsat să respire pe jucătorii care jucaseră mult, în 72 de ore vom fi pe teren și aceasta a fost singura săptămână în care am putut să tragem aer, dar suntem foarte fericiți să jucăm într-o semifinală a Cupei Italiei. pe stadionul nostru. Mă bucur pentru Lukaku, dar toți cei care jucaseră mai puțin până acum au fost senzaționali, important e să pot alege, ceea ce nu am putut să fac până la pauză. Acum am norocul să am 4 atacanți în stare bună și pentru un antrenor problema este când nu îi ai...”.