Campionul Milan al Italiei: este al 19-lea campionat al său. Sassuolo copleșit, victoria lui Inter inutilă

Milan a depășit-o pe Sassuolo cu 3-0 și a câștigat al 19-lea scudetto (primul lui Pioli), făcând în zadar victoria cu 3-0 a Inter asupra Sampdoriei. În următoarele ore, Milan, campioana Italiei, își va schimba mâinile: fondul american RedBird va fi noul proprietar

Milano este campioana Italiei. Măturând în mod clar Sassuolo cu 3-0, cu două goluri de la Giroud și unul de la Kessie – toate în prima repriză și toate în urma unui asist de la un Leao de neoprit – și-a câștigat cu merite al 19-lea Scudetto într-unul dintre cele mai interesante campionate din Serie A din ultimele douăzeci. ani. The Milan a câștigat Scudetto cu un avans de două puncte față de Inter, a cărei victorie cu 3-0 pe teren propriu în fața Sampdoriei (cu goluri de la Perisic și douză de la Correa) a fost în zadar.

Milan campioană a Italiei cu un vârtej de goluri: 3 la 0 împotriva lui Sassuolo

S-a înțeles imediat că era ziua triumfului lui Milan pentru că rafale lui ofensive l-au copleșit literalmente pe Sassuolo. Primul gol de la AC Milan a fost de Giroud că, profitând la maximum de un asist de către Leu, a marcat în minutul 18 cu dublu tunel (pe Ferrari și pe Consiglio) în delirul fanilor rossoneri care au invadat la propriu stadionul Mapei din Reggio Emila unde a avut loc meciul. Francezul a făcut-o din nou în minutul 32 cu un pas de la un Leao sălbatic care în minutul 35 i-a oferit mingea corectă. kessie care a încheiat ultimul său meci în tricoul rossonerilor cu un gol impecabil. Milan a dominat în mod clar meciul foarte așteptat din Emilia, în timp ce Sassuolo practic nu a existat niciodată și a fost profund dezamăgit.

Golurile lui Milan îi îngheață pe Inter care nu reușește să depășească Sampdoria

Ploaia de goluri a lui Milan l-a înghețat evident pe Inter, care deja în prima repriză a încercat în toate felurile să depășească poarta doriană cu 18 șuturi pe poartă, care însă nu au dat niciun gol. În repriza secundă, Inter a reușit să treacă: mai întâi cu Perisic în minutul 49 și apoi cu Correa în minutul 55 și 57. Dar jocurile se terminaseră acum. Milan încheie campionatul cu 85 de puncte în clasament, cu două mai mult decât Inter, și este campioană a Italiei. Acum poate sărbători așteptarea ad horas pentru schimbarea proprietății care va trece americanilor fondului RedBird