Roma a egalat cu Sampdoria și s-a cuplat cu Juve care încearcă acum să revină singură

CAMPIONAT DE SERIE A - Samdoria lui Mihajlovic o frânează pe Roma (0-0) care o cuplează momentan pe Juventus în fruntea clasamentului - Astăzi revine campioanei Italiei, care îl găsesc din nou pe Pirlo, să încerce să prelungească împotriva Palermo - scrutin Morata-Llorente în atac

Un punct fiecare, fără infamie și fără laudă. Sampdoria-Roma se încheie 0-0, rezultat care, cel puțin parțial, trădează așteptările din ajun. De altfel, meciul dintre a doua și a treia din clasament se dovedește a fi deloc spectaculos, confirmând tactica exagerată a Seriei noastre A, tocmai în ziua în care întreaga lume s-a oprit să admire Clasico-ul spaniol dintre Real Madrid și Barcelona. În orice caz, remiza lui Marassi poate mulțumi ambele echipe: Roma, care pe lângă încheierea înfrângerii în Liga Campionilor a nevătămat un meci dificil în deplasare și Sampdoria, confirmată ca o echipă bine pregătită și pregătită să lupte pentru zonele nobile ale campionatului. Bilanțul este însă provizoriu, cel puțin până în această seară. În cazul reușitelor pentru Juventus și Milan, de fapt, clasamentul va suferi o primă zguduire, bianconerii din nou +3 și rossoneri pe locul trei.

„Am încercat, dar nu am fost foarte lămuriți – analiza lui Garcia. – Pe un teren ca acesta e greu să accelerezi jocul, dar băieții au dat totul așa că sunt fericit”. Într-adevăr, limita Romei era tocmai ritmul, mult mai scăzut decât standardele din ultima vreme. În primul rând mulțumiri Sampdoriei, aliniate de Mihajlovic cu intenția clară de a bloca jocul galben-roșu. Sârbul i-a împiedicat pe Totti și De Rossi să aprindă becul obișnuit și nu întâmplător (puține) pericole au venit doar din afară.

Două ocazii senzaționale, câte una în fiecare repriză: prima în minutul 30 cu Gervinho (stâlp), a doua în minutul 82 cu Florenzi (lovitură de cap salvată de Romero). În rest, multă posesie de minge dar puține șuturi, cu Sampdoria periculoasă mai ales la loviturile libere. Mihajlovic, un adevărat specialist ca jucător, nu și-a pierdut atingerea și schemele sale (precum și din piciorul stâng al lui Gabbiadini) dau mereu naștere la situații interesante. Okaka și Gastaldello ar fi putut profita de asta, dar egalitatea, în lumina a ceea ce am văzut pe teren, este cel mai corect rezultat.

Pe scurt, în această după-amiază Juventus va avea ocazia să se întindă. Contra Palermo (15) bianconerii vor un succes pentru a reveni la +3 la Roma, dar și pentru a uita dezamăgirea de la Atena. O înfrângere care a făcut mult rău mediului astfel încât să declanșeze reacția lui Massimiliano Allegri.

„Echipa a fost criticată într-un mod feroce și nedrept – a tunat antrenorul de la Livorno. – În Grecia am ratat doar prima repriză, asta nu poate șterge lucrurile bune pe care le facem. Suntem primii în ligă și chiar și în Liga Campionilor putem trece de grupă”. Juve este pregătită pentru o săptămână importantă care îi va vedea pe Palermo, Genoa și Empoli: pe hârtie 9 puncte sunt mai mult decât posibile, cu condiția să găsească o oarecare precizie în fața fileului. „Creăm multe goluri, trebuie să ne îmbunătățim în faza de marcare – a recunoscut Allegri. – Și apoi sunt supărat de cele 4 goluri marcate în ultimele 3 jocuri…”.

Scopul este să recâștige victoria și soliditatea, începând de astăzi. Împotriva sicilienilor ar trebui să vedem din nou aceeași echipă din Atena inclusiv pe Pirlo, foarte criticat după ultimele performanțe proaste. Alaturi de el vor fi Vidal si Pogba, cu Lichtsteiner si Asamoah pe aripa (Evra la boxe din cauza durerilor musculare) si Marchisio din nou pe banca. În atac Morata-Llorente votează pentru a-l susține pe Tevez, dar mai tânărul spaniol pare a fi favoritul.