Juve câștigă derby-ul cu Toro: au marcat 50 de puncte pe teren și ar fi pe locul doi fără penalty-uri. Roma ko

Ploaie de goluri în derby-ul della Mole, dar Juve câștigă dintr-o revenire și sărbătorește debutul sezonier al lui Pogba – Roma cad la Cremona și alunecă pe locul cinci

La Juventus iei derby-ul, the Roma cade la Cremona. Ziua a 24-a s-a încheiat cu două meciuri pline de goluri și distracție, în clar contrast cu previziunile din ajun. Rezultatul este că cursa Ligii Campionilor este mai puțin încurcată decât înainte, având în vedere că Giallorossi au coborât pe locul cinci în spatele Lazio, deși cu doar un punct, dar este și adevărat că în acest ritm, dacă justiția sportivă o permite, va fi și necesar. să se ocupe de bianconeri, acum mai puțin de 10 de la Sarri: o distanță importantă, dar deloc de netrecut, având în vedere că duminică va avea loc o ciocnire directă cu Roma.

Juventus - Torino 4-2, Allegri: „Dificil loc al patrulea, dar să facem pas pe rând...”

Derby pirotehnic cel al Stadionului, culminat cu șase goluri și două bare transversale, câte una pe fiecare parte, ceea ce a făcut-o luptată, spectaculoasă și nesigură până la final. Juve a câștigat-o, ca aproape întotdeauna în confruntări directe, lăsându-l pe Toro încă o dată cu un gust amar în gura celor care s-au apropiat de ispravă, dar fără să o ducă la bun sfârșit. Mersul de două ori înainte (Karamoh la 2’ și Sanabria la 43’) nu a fost suficient pentru a îmblânzi Juve, care a fost mult mai lungă și mai distrasă decât de obicei, dar convinsă hotărât să ia cele 3 puncte. Golurile lui Cuadrado (16’) și Danilo (45+1’) le-au permis să egaleze la pauză, pentru ca apoi să continue lupta într-o repriză secundă deschisă de barele lui Vlahovic și Linetty. Momentul de cotitură a venit în minutul 71 cu Bremer, fostul prin excelență al meciului, foarte bun să găsească 3-2 cu o lovitură bună de cap, în timp ce semnul exclamației l-a pus pe Rabiot la 9’ de la final, colorându-l pe Mole alb-negru. pentru încă o dată, dar mai presus de toate îi dau lui Allegri 3 puncte grele. „Am făcut un joc bun împotriva unei echipe mânjite, am primit două goluri evitabile, dar reacția a fost bună și victoria este meritată – a analizat antrenorul lui Juventus -. Zece puncte de pe locul patru sunt multe, facem un pas mic la un moment dat chiar dacă ar fi 50 pe teren: trebuie să ne perfecționăm pe multe aspecte și să ne menținem concentrarea ridicată. Locul patru? Privind cifrele acum devine greu, ca să ajungem la 73 de puncte trebuie să facem ceva extraordinar, dar ne vom uita pas cu pas…”.

Cremonese - Roma 2-1, Mourinho furios: "Exmatriculat pe nedrept, iau în calcul o plângere împotriva celui de-al patrulea oficial"

Cel mai senzațional rezultat al zilei a fost însă cel al Romei, care a căzut sub loviturile Cremonesei lui Ballardini, în prima lor victorie a sezonului în Serie A. O grea KO pentru Giallorossi, care au alunecat pe locul cinci în spatele Lazio: nu este cel mai bun mod de a te apropia de marele meci de duminica viitoare cu Juve, mai ales că Mourinho nu va fi acolo. Portughezul a fost exclus pentru proteste la începutul reprizei secunde, decizie care l-a înfuriat, poate mai mult decât pentru înfrângerea echipei sale. „Cei care mă cunosc de mulți ani știu că sunt emoționat, dar nu nebun – a tunat Specialul în sala de presă -. Să am această reacție înseamnă că s-a întâmplat ceva, vreau să înțeleg dacă pot face ceva legal, deoarece Piccinini mi-a dat semaforul roșu la sugestia celui de-al patrulea oficial. Nu a avut onestitatea să spună cum s-a purtat cu mine, ce a dat naștere la reacția mea, aș vrea să înțeleg dacă există un audio din ceea ce mi-a spus, dar nu vreau să merg până la a spune el este din Torino, jucăm împotriva lui Juve și mă vrea de pe bancă. Pentru prima dată în carieră, un al 4-lea bărbat mi-a vorbit într-un mod nejustificat”. Dar dincolo de expulzarea lui Mourinho și de controversele ulterioare, există un joc despre care să vorbim, care i-a văzut pe Cremonese câștigând cu 2-1, la fel ca în Coppa Italia. Grigiorossi au preluat deja conducerea în prima repriză cu Tsadjout (17’), iar apoi în finală, după ce Roma găsise egalarea cu Spinazzola (71’), au reușit să câștige primul lor meci din Serie A (ultimul a fost să acum 27 de ani) datorită unui penalty al lui Ciofani, propiciat de o ieșire grăbită a lui Rui Patricio. Cursa pentru Liga Campionilor este încă lungă și un pas greșit cu siguranță nu o va afecta, dar giallorossii au jucat un glumeț important: iar împotriva lui Juve, în meciul direct de duminică seară, nu vor mai putea greși.