Juve batjocorită de rațele portarului, Roma și Napoli sărbătoresc

Două gafe senzaționale ale lui Szczesny i-au adus Udinesei la egalitate într-un meci dominat de Juve și luminat de Dybala – Roma lui Mourinho a început cu piciorul drept, învingând-o pe Fiorentina, iar Napoli a învins-o pe Venezia – Milan se confruntă astăzi cu Sampdoria

Juve stick, Napoli și Roma nr. Duminică în campionat sare la știri pentru pasul greșit al alb-negrilor de la Udine, opriți la 2-2 de echipa lui Gotti, dar și pentru victoriile albaștrilor și galbenilor și roșiilor, capabili să treacă peste Veneția (2 -0) și Fiorentina (3-1). Rezultatul care face cel mai mult zgomot duminică este, însă, fără îndoială, cel al lui Juve, capabilă să fie blocată pe cravată în ciuda dublului avantaj după mai puțin de jumătate de oră de joc.

El ajunge sub acuzație Szczesny, autor a două erori foarte grave care, de fapt, i-au readus în joc pe friulieni, fiind practic inexistente de ceva vreme. De altfel, startul a fost total Juventus, Dybala (omul terenului) marcând după doar 2' cu o splendidă extremă stângă și Cuadrado dubland avantajul în minutul 23, din nou cu un asist al argentinianului.

Părea ziua perfectă pentru Allegri, victorios cu ușurință în ciuda alegerilor grele: în afara Chiesa și, mai ales, Majestatea Sa Ronaldo pentru un 4-4-2 cu Morata și Joya titulari. Este inevitabil să te gândești în continuare la piață, pentru că să vedem CR7 pe bancă prin alegere tehnică face mereu zgomot, doar că clubul continuă să-și reitereze permanența. Totuși, așa cum am spus anterior, Szczesny a fost cel care a distrus Allegri 2.0, ale cărui greșeli au permis lui Udinese să se redreseze.

Primul a sosit în minutul 51 cu o respingere nesăbuită a unui șut al lui Arslan care a făcut ca penalty-ul să facă 2-1, transformat rece de Pereyra, dar pentru adevăratul dezastru trebuie să treci în minutul 83: dribling absurd al echipei. Pole pe Okaka și acces ușor al unui Deulofeu neîncrezător. Mai trebuie spus că Lady Luck cu siguranță nu a susținut-o pe Juventus, în condițiile în care, după posturile lui Morata și Bentancur, un gol al lui Ronaldo a fost anulat în minutul 95 pentru câțiva centimetri în ofsaid care ar fi sancționat 3-2.

„Am făcut un meci bun, din păcate fotbalul este și asta, se întâmplă lucruri neașteptate, nu am reușit să facem față neprevăzutului, din fericire a ajuns în prima zi și ne poate servi drept lecție – a oftat Allegri -. Szczesny? Este un portar grozav, dar în anumite momente nu ar trebui să-ți fie rușine să arunci mingea în tribune. Ronaldo? E bine, am vorbit cu el și văzând starea lui i-am spus să vină pe bancă, că va trebui în repriza secundă și s-a pus la dispoziție. A intrat și a făcut bine, a și marcat...”.

Seri mai fericite pentru Napoli și Roma, deși bătând inima. Ambele de fapt s-au zbătut nu puțin de învins Veneția și Fiorentina, motiv pentru care reușitele în cauză valorează aur, indiferent de calitatea adversarilor. În cazul azzurrilor, de exemplu, cu siguranță nu a fost un meci prohibitiv, ci celexpulzarea lui Osimhen, dat afară de arbitrul Aureliano pentru o palmă împotriva lui Heymans (23') când jocul a fost oprit, a schimbat complet, forţând echipa lui Spalletti să aleagă zidul veneţian fără cel mai bun miner al lor. Pentru a complica și mai mult lucrurile, pe lângă accidentarea lui Zielinski (problema musculară), părea să se fi băgat și Insigne, care în minutul 57 a lovit senzațional un penalty decretat de arbitru pentru brațul lui Caldara în corner. Din fericire, Venezia, câteva minute mai târziu, a arătat din nou tendința de a juca cu mâinile: atingere largă a lui Ceccaroni e noua pedeapsa, pe care de data aceasta Insigne l-a transformat la perfecțiune (62’). Joc deblocat și în cele din urmă la vale, atât de mult încât Napoli, eliberată în spații, a găsit și golul secund cu Elmas, care a făcut bine că l-a învins pe Maenpaa cu un șut cu piciorul drept la stâlpul apropiat după o acțiune pe verticală pe Lozano-Insigne. axa (72').

„În prima repriză am început lent, Zanetti pregătise foarte bine jocul, dar în a doua repriză a fost un alt joc – a spus Spalletti –. Am avut mai multă vivacitate și mai multă strălucire, apoi căpitanul a arătat ce înseamnă să porți banderola unei echipe atât de importante”. Seară festivă și pentru Roma lui Mourinho, care a ieșit învingătoare din ciocnirea de înaltă tensiune cu Fiorentina. Nici aici nu a fost o plimbare în parc, în ciuda unei viole obligată să joace în 10 de peste 75': în minutul 16, de fapt, Pairetto a extras roşu lui Dragowski pentru un fault asupra lui Abraham. Decizie discutabilă, în condițiile în care englezul s-a aflat într-o poziție destul de îndepărtată, dar confirmată de VAR și, prin urmare, s-a repezit cu toată puterea în meciul de la Olimpico. Roma a profitat aproape imediat, găsind avantajul cu Mkhitaryan (28’), dar a suferit apoi returul Fiorentinei, care a rămas atașată de meci cu curaj și personalitate. În repriza secundă cărțile s-au amestecat din nou datorită expulzării lui Zaniolo (54’, fault pe Gonzalez) iar Viola, după ce s-a apropiat de egalarea cu Vlahovic și Pulgar, a găsit-o cu Milenkovic, foarte bun la controlul unei mingi înclinate. și aruncându-l pe umerii lui Rui Patricio.

Mourinho, blocat pe bancă ca în cele mai bune zile, se temea de colaps, dar romii lui s-au trezit în cel mai rău moment. Abraham a lovit bara transversală cu Terracciano învins, apoi a servit al doilea pasaj al serii, de data aceasta pentru Veretout (66'), pentru un mare debut celebrat printr-o standing ovation la Olimpico. Mijlocașul, fost jucător de la meci, a repetat-o ​​apoi în minutul 80, de data aceasta în urma unei mingi în adâncime a lui Shomurodov, pecetând efectiv succesul giallorossi, al doilea la rând după cel din Turcia de joi.

„Meci bun chiar dacă nu am jucat foarte bine – analiza lui Mourinho -. La superioritate numerică am avut câteva prea multe dificultăți, dar trebuie să-i felicit pe Fiorentina și Italiano, e foarte bun. Și arbitrul a făcut bine și nu a greșit cu nimic Fiecare care serveste acestui scop, pentru a evita erorile. Mi-a plăcut spiritul de sacrificiu al echipei mele, dar am avut prea multe dificultăți în 11 împotriva 10, mai ales la pressing: mai bine cu paritatea numerică.”

La finalul primei zile mai sunt două jocuri, adică Cagliari-Spezia (18.30) e Sampdoria-Milano (20.45). În mod evident, lumina reflectoarelor este concentrată mai ales pe Marassi, unde rossonerii lui Pioli vor căuta un succes pentru a răspunde rivalilor lor. Nu va fi ușor pentru că Blucerchiații lui D'Aversa promit bătălie, hotărâți să strice debutul unui Diavol indescifrabil. The piață, în ciuda faptului că i-au văzut pe Maldini și Massara angajați în numeroase negocieri, totul rămâne de evaluat, în lumina plecărilor lui Donnarumma și Calhanoglu, dar și a unui mijlocaș ofensiv urmărit de mult timp și totuși încă misterios.

"Aceasta este a mea Milano mai puternic – a replicat Pioli -. Am o echipă puternică, putem avea un sezon grozav. Sunt 7 echipe care pot câștiga Scudetto, chiar dacă Inter rămâne favorită la fel ca Juventus. Ibra? Săptămâna viitoare va fi importantă, dacă totul va merge bine după pauză va putea reveni cu noi”. Așa că astăzi, așa cum era planificat, nu va mai fi la fel ca Kessié, încă în boxe după problema musculară pe care a suferit-o acum câteva zile. Pe scurt, două absențe importante, dar asta nu înseamnă că Milan nu se poate descurca bine în niciun caz: lotul disponibil s-a mărit, motiv pentru care Pioli se va putea baza pe obișnuitul 4-2-3-1 cu Maignan în gol, Calabria, Kjaer, Tomori și Hernandez în apărare, Bennacer și Tonali la mijloc, Saelemaekers, Diaz și Leao în prima linie, Giroud în atac.

Același sistem de joc și pentru D'Aversa, care va răspunde cu Audero între posturi, Bereszynski, Yoshida, Colley și Augello în defensivă, Thorsby și Silva la mijloc, Candreva, Gabbiadini și Damsgaard în spatele eternei Quagliarella.