Inter, seara Ligii Campionilor: cu Porto e înăuntru sau în afara, dar pasul greșit al lui Milan în ligă îi zâmbește

Nerazzurri joacă în Portugalia pentru calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor și apără locul doi în ligă după remiza lui AC Milan cu Salernitana.

Inter joacă sferturile de finală ale Ligii Campionilor, dar între timp păstrează locul doi. The Remiză Milan împotriva Salernitanei, de fapt, este un pas greșit care-l face să zâmbească pe Inzaghi, a cărui înfrângere la La Spezia, în general, nu a dus la consecințe de niciun fel: rossonerii rămân minus 2 și privesc până la punctul câștigat asupra Romei ca singura lor consolare. Asta nu schimbă atât de mult starea de spirit a nerazzurrilor, dar măcar dă un plus de liniște în vederea serii de la Porto, decisivă atât pentru cale europeană care, cel mai probabil, din cauza băncii lui Inzaghi, atârnând de combinația (departe de a fi simplă) de Liga Campionilor-locul doi în ligă.

Milano - Salernitana 1-1, Pioli amar: "Suntem dezamăgiți, ar fi trebuit să facem mult mai mult"

O remiză amară de la Milano, pentru că Salernitana din Sousa, în general, nu a pierdut punctul smuls datorită golului de Dia (61'), lăsat senzaţional singur de apărarea rossoneră. Până acolo, Diavolul conducea meciul cu un pumn obișnuit Giroud (45+1'), fără să strălucească totuși din punct de vedere tehnic, de parcă entuziasmul post-Londonez ar fi rămas fără baterii, decât să le reîncărce. Și așa, după grenadele egale, campionii Italiei nu au mai putut să recupereze cele trei puncte, ajungând să lase două pe gazonul umed de la San Siro.

Încercările lui Pioli de a da o zguduire au fost inutile (Giroud, Leao și Diaz ies, Ibrahimovic, Origi și De Ketelaere intră), pentru că linia plată a Milanului a rămas așa, permițându-i lui Paulo Sousa să aducă acasă o remiză prețioasă cheia mântuirii, precum și concurenții pentru zona Campionilor să zâmbească și să tragă ușurați. „Nu a fost un declin mental sau fizic – a comentat Pioli -. O echipă care preia conducerea trebuie să facă mai mult pentru a câștiga și, în schimb, am primit goluri dintr-o aruncare de la margine... După egalitate, meciul a devenit nervos și nervos, a fost o ocazie ratată. Trebuia să facem mai bine și suntem dezamăgiți, trebuie să creștem dacă vrem să fim o echipă la nivel înalt, marii înfruntă fiecare meci ca și cum ar fi decisiv”.

Porto – Inter (21:5, Canale XNUMX și Sky Sport)

Pentru Inter în schimb va fi unul noapte din interior sau din exterior, dat fiind că sferturile de finală sunt la bătaie împotriva lui Porto di Conceiçao. Se începe de la1-0 în prima manșă și deci dintr-un ușor avantaj pentru echipa lui Inzaghi, dar înfrângerea de la La Spezia a creat multă nemulțumire în mediu, punând din nou în pericol viitorul antrenorului. Conducerea s-a săturat de suișuri și coborâșuri văzute în sezon, mai ales în provocările cu cei mici, ceea ce face meciul din această seară și mai important: în joc este intrarea în top 8 din Europa, un cec frumos de 20 de milioane (excluzând veniturile din San Siro) și, aproape sigur, banca lui Inzaghi. Se vor confrunta cu un Porto feroce și hotărâți să răstoarne remiza de 1-0 pe 22 februarie, tot pentru a continua șirul cu italienii, care în ultimii ani i-a văzut calificându-se împotriva Roma, Juventus și Lazio, precum și a învins-o pe Milan în faza grupelor. Inter are sarcina de a învinge cabalul și de a câștiga sferturile de finală: în confruntările cu echipe de același nivel, în plus, au demonstrat deja că știu să se înțeleagă destul de bine, așa cum s-a văzut cu Barcelona, ​​Milan (de două ori ), Napoli și Porto însuși.

Inzaghi: "Nu mă gândesc la critici, ci doar la eliminarea Porto!"

"Cu siguranta este un joc foarte important, poate cel mai important al anului” a confirmat Inzaghi în conferința de presă -. Am jucat deja într-o finală anul acesta, am jucat meciuri delicate în interior și în exterior, dar acum avem șansa de a intra în primii opt din Europa. La San Siro am jucat prima repriză și am câștigat, dar acum este a doua repriză și avem nevoie de concentrare maximă. Criticile, chiar și grele, au existat mereu, chiar și anul trecut. Acum, în ajunul unui meci atât de important, nu mă gândesc la asta și nu răspund la ce s-a spus și scris, cred că pierderea unui meci ca cel de la La Spezia se poate întâmpla o dată la 500, s-a întâmplat și ne lingăm rănile. Acum însă să ne gândim la Port, un adversar greu de înfruntat pe un stadion foarte fierbinte”.

Conceiçao: "Inter plin de campioni, înfrângerea de la La Spezia nu o va afecta deloc"

"Va fi un joc echilibrat, foarte greu, împotriva unei echipe pline de jucători excelenți – a gândit Sergio Conceiçao -. Ne cunoaștem adversarul, dar mai presus de toate știm de ce suntem capabili, vrem să fim intensi, buni la presare, agresivi și inteligenți. Nu sunt antrenorul lui Inter, dar toate înfrângerile sunt grele pentru un club obișnuit să câștige ca ei. Totuși, meciurile din Liga Campionilor sunt diferite, din punct de vedere mental problemele rezultate din knockout-ul din campionat nu vor conta. Suntem la jumătatea meciului, avem 90 de minute pentru a încerca să răsturnăm rezultatul, dar va trebui să fim deștepți pentru a face acest lucru. Va fi important să nu mergi la asalt, ai răbdare dar cu agresivitatea potrivită”.

Inter – Porto, formațiile: Dzeko favorit față de Lukaku, Skriniar spre bancă

Inzaghi știe că joacă mult, motiv pentru care se va concentra pe loialiștii săi inclusiv pe Skriniar, recuperat după accidentare (dar probabil va fi pe bancă). Cel mai important scrutin se referă la atac, doar Lautaro sigur că va juca: ar trebui să fie alături de el Edin Dzeko, chiar și pentru că Lukaku, penalty deoparte, cu siguranță nu și-a lăsat amprenta la La Spezia, dar decizia va fi luată abia aproape de meci. The 3-5-2 pentru nerazzurri îi va vedea astfel pe Onana în poartă, Darmian, Acerbi şi Bastoni în apărare, Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan şi Dimarco la mijloc, Dzeko şi Lautaro în atac. Conceiçao, fără suspendatul Otavio și accidentatul Joao Mario (omonim fostului jucător al Inter, acum la Benfica), va răspunde cu un 4-3-3 cu Diogo Costa între posturi, Manafà, Pepe, Marcano și Zaidu în spate, Uribe, Grujic și Eustaquio la mijloc, Pepé, Taremi și Galeno în tridentul ofensiv.