Napoli câștigă în ultimul moment și readuce la viață visul lui Scudetto

Echipa lui Sarri începe obosită și fără motivație dar în finală când nimeni nu mai crede în revenire Milik și Diawara răstoarnă rezultatul și semnează victoria. Distanța față de Juve este de patru puncte: greu, dar nu imposibil de revenit în vârf

Misiune îndeplinită, dar ce efort! The succesul Napoli pe Chievo a readus echipa lui Sarri la minus 4 de la Juventus, o condiție sine qua non pentru a continua speranța la Scudetto. Nicio veste pentru cei care nu văzuseră jocul și s-au limitat doar la citirea rezultatului, în realitate lucrurile nu au mers chiar atât de bine, dimpotrivă: până la câteva secunde de la final filmul lua o treabă foarte bună. tură diferită, care ar fi livrat tricolorul alb-negru cu 7 zile înainte.

Un Napoli lent, obosit, aproape golit de stimuli și motivații, a fost doborât cu Chievo și nimic nu părea în stare să inverseze inerția meciului. Dar apoi, cum se întâmplă uneori în fotbal, scenariile s-au inversat complet și iată-ne să comentăm o victorie albastră, fundamentală atât pentru clasament, cât și pentru moral.

„A fost o cursă pe care am meritat să o câștigăm, la un moment dat părea bântuită - cuvintele lui Sarri. – Am făcut 23 de șuturi la unu, am aruncat 86 de mingi în zona adversă împotriva a 5, am lovit stâlpi și am ratat goluri ușoare, echipa, deși a făcut bine, nu a reușit să obțină rezultatul. Finalul a dat apoi o logică celor văzute. Scudetto? Ne gândim de la meci la meci, asta trebuie să facem.” Tactica antrenorului este clară: evită să te gândești la un gol evident prea presant, dar asta nu înseamnă să nu încerci să-l atingi.

Chiar și duminică am văzut cât de mult suferă Napoli în meciuri în care sunt favoriți obligatorii, iar după cele de la Reggio Emilia mai dădeau puncte și lui Chievo. În prima repriză, puțin de raportat, cu excepția unor mingi periculoase lângă Sorrentino, în repriza secundă în schimb meciul a explodat și a dat răsturnări de serie. Prima în minutul 51 cu arbitrul Manganiello decretând penalty pentru un fault asupra lui Mertens: părea preludiul conducerii albastre în schimb Sorrentino a salvat și de acolo au început necazurile. Napoli a devenit nervos și când, în minutul 73, englezii au ucis-o pe Reina cu o torpilă de la distanță lungă, fantomele înfrângerii au intrat în stăpânire pe San Paolo. S-au gândit să-i alunge Milik și Diawara, primul cu o lovitură de cap pentru a face 1-1 (89’), al doilea cu un șut țipător cu piciorul drept care, în plină refacere (93’), a făcut-o pe Fuorigrotta să explodeze de entuziasm. Visul Scudetto rămâne dificil, dar cel puțin este încă viu: și asta, având în vedere cum au decurs lucrurile, este deja ceva