Napoli lui Benitez a învins-o pe Fiorentina cu 3-1 în finală și a câștigat o Coppa Italia de coșmar

Benitez se confirmă ca un vrăjitor al Cupei (a câștigat 9 în carieră) și îl conduce pe Napoli spre succes cu Fiorentina - Pentru napolitani este a cincea Cupă a Italiei - Douța inițială a lui Insigne, dar Viola redeschide meciul cu Vargas: în a doua repriză, însă Ilicic nu reușește să egaleze – Di Mertens al treilea gol – Start amânat din cauza violenței în afara stadionului

Până la urmă Napoli a câștigat, dar dorința de a sărbători nu este atât de mare. De altfel, mai mult decât pentru finala de 3-1, meciul cu Fiorentina va rămâne în istorie pentru ceea ce s-a întâmplat în afara terenului. Totul s-a întâmplat ieri în orașul Roma și meciul, din păcate, a fost doar un decor. Poza seamănă mai degrabă cu un buletin de război și de data aceasta fără exagerare: în spital sunt 3 persoane cu răni împușcate! Unul dintre ei, Ciro Esposito, în vârstă de 30 de ani, este chiar pe moarte.

Secția de poliție a anunțat că tripla rănire, de către un comerciant, nu este legată de ciocniri între fani, dar asta nu schimbă prea mult substanța. Încă o dată un meci de fotbal s-a transformat într-un vest sălbatic, în care suporterii organizați au ținut instituțiile în frâu. Este emblematic ceea ce s-a întâmplat în jurul orei 21, moment care, în prognozele din ajun, ar fi trebuit să sancționeze startul meciului. În schimb, Marek Hamsik, căpitanul lui Napoli, a fost nevoit să se ocupe de șeful ultras albaștri, inițial opus ca meciul să se joace.

Și apoi lansarea de bombe fumigene (una a lovit un pompier), huiduieli la imnul național, toate sub privirile uluite ale prim-ministrului Matteo Renzi și a numeroaselor personalități importante din politică, forță de ordine și sport. Un final nedemn al unei zile absurde, marcată de ciocniri în diverse zone ale capitalei, dar și în popasurile și zonele de odihnă. Și apoi a urmat meciul, care a început cu 45 de minute întârziere și a putut măcar să dea o notă de culoare unei sâmbăte mai neagră ca niciodată. Napoli a câștigat, dar Fiorentina are tot dreptul să-și mănânce mâinile. Problema pentru Viola, care sunt în mare parte stăpâni ai meciului, a fost abordarea lor.

Prea multă tensiune, poate și din cauza aglomerației dinaintea meciului, dar și a multor absențe de greutate, mai ales Cuadrado. Și astfel azzurrii au început cu piciorul pe accelerație, culegând cele mai bune roade chiar de la început. În minutul 12 Hamsik fură mingea și îl servește pe Insigne, care revine pe dreapta, lăsând drumul specialității casei: un șut rotund și Neto învins (1-0). Fiorentina este nevoită să se descopere și Napoli, după cum știm, merge la o nuntă în spații. În minutul 17 Higuain smulge încă o minge și o lasă din nou lui Insigne, al cărui șut ajunge pe plasă după o uşoară deviere. Scorul de 2-0 pare a fi preludiul unui gol azzurri, în schimb iese la iveală mândria Fiorentinei. Care în minutul 28 redeschide jocul cu firma premiată Ilicic-Vargas: primul termină, al doilea punctează.

Repriza secundă este marcată de Viola care reușește să închidă Napoli în propria jumătate. Problema este lipsa bărbaților din zonă și Montella încearcă să remedieze prin introducerea lui Rossi (revenit după accidentarea gravă din ianuarie) și Matri. Azzurrii suferă și în minutul 79 sunt în jos la zece din cauza unui fault prostesc al lui Inler. Asediul continuă și nu se concretizează în goluri doar din cauza impreciziei lui Ilicic, care devorează mingea pentru a face 83-2 în minutul 2. Și așa Napoli, conform celei mai vechi legi ale fotbalului, i-a pedepsit pe florentinii risipitori cu Mertens, care a închis conturile în timpul prelungirii. Astfel se încheie 3-1 și cu Cupa Italiei la Azzurri, epilogul unui sezon pozitiv pentru De Laurentiis și Benitez. Dar petrecerea este pătată de absurda după-amiază romană, rușinoasa carte de vizită a țării noastre.