Milan a învins-o pe Roma într-o revenire (2-1), dar l-a pierdut pe Thiago Silva din cauza unei accidentări: +7 la Juve

Rossonerii au învins Roma cu 2 la 1 – Satisfacție mare pentru Allegri: cele 3 puncte pentru a continua urcarea în vârf sunt foarte importante – Dar disconfortul rămâne din cauza accidentării lui Thiago Silva, care probabil nu va putea contesta Barça.

Sâmbătă cu două fețe pentru Milanul lui Massimiliano Allegri. Pe de o parte, satisfacția pentru victoria asupra Romei, care este foarte importantă pentru campionat, pe de altă parte, disconfortul din cauza accidentării lui Thiago Silva, care va rata în proporție de 99% meciul cu Barcelona. Dar dacă absența brazilianului în Liga Campionilor complică și mai mult o misiune deja prohibitivă, cele trei puncte adunate ieri miros a Scudetto, dintr-o serie întreagă de motive. În primul rând pentru că au venit din spate, după un joc greu și dureros, apoi pentru că meciul cu Roma a fost considerat o adevărată cotitură în mediul rossoneri. Regretăm în continuare accidentarea lui Thiago Silva (încordare musculară în flexorul coapsei drepte), care ar fi putut fi evitată cu puțină precauție suplimentară. Dar Milan a decis să joace toate jetoanele de pe Scudetto și asta, pentru moment, are tot aerul de a putea deveni o piesă câștigătoare.

MECI

Marea îndoială a echipei rossoneri a fost rezolvată chiar înainte de meci: Thiago Silva a început. După o consultare cu Galliani, Allegri decide să-l riște pe brazilian din primul minut, sfidând Barcelona. Totuși, alegerea se dovedește a fi greșită deja după câteva cadre ale meciului: în minutul 10 Thiago își atinge coapsa dreaptă și cere schimbarea. Zambrotta intră în locul lui, poziționându-se pe dreapta, cu escală consecutivă în centrul Bonera. În ciuda șocului inițial, Milan ține terenul mai bine decât Roma, mai degrabă timid în ciuda formației îndrăznețe alese de Luis Enrique, care nu renunță la trident (Totti-Osvaldo-Borini) nici măcar în prezența campionilor Italiei. Ibrahimovic, Muntari, Emanuelson, toți încearcă să lovească Roma, dar cel care se apropie cel mai mult este El Shaarawy, care în minutul 41 lovește bara după un Stekelenburg învins. Pare a fi preludiul conducerii lui Milan, dar golul este marcat de giallorossi, care profită de o greșeală a lui Ambrosini și deblochează meciul cu Osvaldo (44’). Un gol mai jos, fără Thiago Silva și cu banca mai scurtă ca niciodată: îi merge foarte prost pentru Milan. Dar în a 3-a repriză a doua roata s-a întors: Abbiati i-a dat incredibil mingea lui Totti, care a aruncat golul victoriei încercând o lingură moale și imprecisă. Milan s-a trezit și câteva minute mai târziu a găsit egalarea, grație unei ingeniozități a lui De Rossi, care a blocat șutul lui Ambrosini cu brațul în zonă. Penalty sacrosant, pe care Ibrahimovic îl transformă cu răceală. Meciul a fost distractiv, dar una peste alta echilibrat: Muntari a lovit transversala, Osvaldo a trimis centrarea frumoasa a lui Pjanic peste. Ne îndreptăm spre egalitate, dar apoi se ocupă de asta nefericitul Kjaer, care în minutul 83 combină unul de-al său, ratând marcajul lui Ibrahimovic. Suedezul l-a depășit ușor pe Stekelenburg cu un lob, apoi a îndreptat mingea cu capul în plasă. Zlatan 2 – Roma 1, cu tot respectul pentru adversari. În Italia Ibrahimovic face diferența, în Europa îl vom vedea miercuri.

REACȚIILE

Nici în sala de presă scenariul rossonerilor nu s-a schimbat: fericire pentru victorie, tristețe pentru accidentarea lui Thiago Silva. În timp ce acceptă responsabilitățile de a-l fi riscat pe brazilian, Allegri s-a arătat senin și mulțumit: „Thiago are o problemă cu flexorii lui, cred că este imposibil ca miercuri să fie în joc. Știam că ne asumăm un risc, din păcate așa a mers. În ceea ce privește meciul cu Roma, trebuie să-i aducem un omagiu lui Ibra: a avut un meci grozav mai ales în repriza secundă, a jucat ca atacantul centru cum știe și a făcut diferența. Pe de altă parte, jucasem o primă repriză bună și am cedat cu singura ocazie pe care Roma o crease în față. În repriza secundă am intrat pe teren să-l răsturnăm și am făcut-o, am găsit imediat acest penalty și apoi echipa și-a creat alte ocazii”.

Afirmațiile lui Adriano Galliani sunt de același tenor: „Meciul acesta a fost ca un film Rambo, un moment decisiv în care cei care ne urmăreau s-au gândit „acum cad” și în schimb ne-am ridicat. Toate ale lui Ibra sunt goluri ale autorului, am ajuns la vreo treizeci de goluri, iar el a ratat în câteva meciuri”. Paradoxal, singurul care s-a plâns a fost Ibrahimovic, care și-a spus cuvântul despre prea multe accidentări rossoneri: „Trebuie să se schimbe ceva, nu e bine că sunt atâtea accidentări la o lună de la final, acesta este momentul să joace și diferența. ".