CHAMPIONS LEAGUE – Remiză istorică pentru Juve care a smuls remiza de la Chelsea: 2 la 2

LIGA CAMPIONILOR – Revenirea excelentă a Juve în Liga Campionilor după trei ani împotriva campioanei Europei de la Chelsea lui Di Matteo: în urmă cu două goluri pentru un dus de la asul brazilian Oscar, bianconerii au redus diferența cu Vidal șchiopătând și în finală apucă remiza cu Quagliarella reînviată – marea personalitate a lui Juve

Acum e oficial, Juve s-a întors cu adevărat! Remiza (dar mai ales performanța) Stamford Bridge împotriva lui Chelsea transmite un mesaj tare și clar întregii Europe: alb-negrii au calibru să-l joace și în Liga Campionilor.

„Am făcut un joc bun și am arătat că putem juca pe picior de egalitate cu toți ceilalți – a declarat el cu mândrie Massimo Carrera. – Ne bucurăm că am compensat un astfel de meci și de mâine ne pregătim de campionat”. Juve asta nu renunță la nimic și demonstrația (dacă mai era nevoie) a venit de la Londra. Două goluri mai jos după 33 de minute (două goluri de la Oscar), campionii Italiei și-au suflecat mânecile de parcă nimic nu s-ar fi întâmplat. Golul lui Vidal (sut cu stânga de la marginea suprafeței șchiopătând) și rămânerea lui pe teren pentru toate cele 90 de minute este exact instantaneul actualei Juve: puternică, însuflețită și mai presus de toate flămândă.

Dacă ar fi chiar un pic mai cinic, chiar nu ar fi niciunul pentru nimeni, dar atunci perfecțiunea nu există. Exemplul vine de la Mirko Vucinic, tot ieri autor al unui meci splendid la nivel tactic, dar prea puțin frig în fața porții: dacă s-ar fi ajuns înăuntru lui dreptața unu-la-unu cu Cech, am mai fi văzut un alt meci (echipele erau 0-0). Dar Stamford Bridge lasă mai presus de toate lucruri pozitive, și pentru că Juve a demonstrat că nu este dependentă de Pirlo. Directorul lui Juventus s-a lovit de o seară proastă, îngreunată și de superperformanța lui Oscar: brazilianul nu s-a „limitat” doar la două goluri (ce frumos al doilea!), ci a petrecut tot meciul atașat de Pirlo nu. chiar și a fost o ștampilă.

Juve s-a luptat pentru asta, dar pe măsură ce minutele au trecut au găsit soluții alternative. Și așa, la 10 minute de la final, perechea Marchisio-Quagliarella a preluat scaunul: mingea în trecere a lui "Principino" a fost splendidă, atacantul a fost bun și norocos să-și bată joc de Cech sub picioare. Remiza a încărcat la maxim Juve și a speriat pe Chelsea, iar farsa aproape a venit: Quagliarella a încercat șutul rotund, dar mingea a lovit transversala cu Cech bătut. O seară grozavă pentru atacantul napolitan, care în câteva minute (intrase pe locul 74 în locul lui Giovinco) și-a câștigat stima (și poate chiar mai mult) lui Antonio Conte. „Având în vedere cum a decurs cursa, este un rezultat foarte important – a declarat Quagliarella strălucitoare. – Am fost pus în discuție cu speranța de a avea o ocazie, a venit golul și apoi transversala. M-am străduit din răsputeri, nu e ușor când joci puțin, dar e foarte multă concurență la echipele mari, așa funcționează”.