CHAMPIONS LEAGUE – Bayern o mortifică pe Barcelona (4-0), dar sunt două erori de arbitru

CHAMPIONS LEAGUE - Noapte magică pentru nemții care, tot în virtutea a două gafe de arbitru, lichidează și mortifică Barcelona și ipotecă finala de la Londra - Predare simbolică între vechea și viitoarea echipă a lui Pep Guardiola - În această seară în Germania Borussia-Real Madrid

O înfrângere bombastică, foarte zgomotoasă, care mirosește mult predare. În cadrul extraordinar al Allianz Arena, viitoarea echipă a lui Pep Guardiola, Bayern Munchen, anihilează vechea echipă a antrenorului catalan, Barcelona, ​​punând o ipotecă foarte serioasă pe finala Ligii Campionilor de la Wembley.

Dar dincolo de asta, era mult mai mult. Pentru că regele, pentru prima dată după ani, este acum gol. Barcelona, ​​care dominase Europa în ultimii ani, cu două victorii și două semifinale, s-a prăbușit așa cum nu s-a întâmplat de la finala de la Atena din 1994 împotriva Milanului, încasând 4 goluri și dând impresia unei impotențe groaznice.

4 la 0 zgomotos cu care bavarezii i-au așezat pe catalani, de fapt, dincolo de niște episoade îndoielnice, părea evident în fondul meciului. Bayern a avut un început foarte puternic imediat, aproape luând conducerea încă din primele minute și pretinzând un penalty, care a fost acolo, pentru o minge de mână a lui Piquè, în timp ce Barcelona a avut o posesie sterilă a mingii, fără să apară vreodată în penalty-ul advers. zonă. Superioritatea nemților s-a concretizat în minutul 25 când Muller, de departe cel mai bun din teren, a confirmat un banc aerian al lui Dante la o centrare a lui Arjen Robben în plasă de la doi pași.

Dar în a doua repriză Bayern a luat-o razna. Nici măcar 5 minute și Muller tot sare mai sus decât oricine la o lovitură de colț, găsindu-l pe Mario Gomez, în poziție de offside, foarte singur în fața porții nepăzite. În minutul 73 Robben face trei de un fel, dar și aici golul ar fi neregulat. Pentru a-l ajuta pe olandez în coborârea la fileu, de fapt, există un fault evident al lui Muller, care îl blochează pe Jordi Alba. E preludiul lui 4-0.La mijloc, dintr-o lovitură de joc, singura șansă a catalanilor, care se întâmplă, însă, pe picioarele greșite, pe cele ale tânărului fundaș Bartra, care irosește prost doar în fața inactivului. Neuer. Inutil să mai spun că golul care pecetluiește meciul este marcat de obișnuitul Muller care susține o centrare din sărutul lui Alaba pe plasă de la doi pași. Cortina cade pentru Barcelona: văzută astăzi, remuntada pare o misiune imposibilă împotriva acestui Bayern.