Campioni: Juve în sferturi, Leicester de poveste

Un penalty de la Dybala în prima repriză este suficient pentru ca alb-negrii să închidă cazul - revenirea orfană a lui Ranieri la Leicester Sevilla: 2-0 și calificare istorică în sferturile de finală.

Totul ușor pentru Juve, care se califică în antrenor în sferturile de finală ale Ligii Campionilor datorită comodului 1-0 asupra lui Porto, câștigat pe stadionul Juventus. Întărită de un avans de 2-0 în prima manșă, Juve a reușit fără probleme meciul, deblocând-o în prima repriză cu un penalty al lui Dybala, cauzat de o salvare pe linia porții a fundașului lateral Pereira, care pe bună dreptate a fost eliminat. în cazul.

Exploata serii este în schimb făcută de Leicester, care după ce anul trecut au câștigat în mod miraculos Premier League, își permit și ei luxul de a intra în marele 8 al competiției europene de top: în prima manșă, când s-au așezat pentru ultima dată pe pe banca Vulpilor Claudio Ranieri, andaluzii câștigaseră cu 2-1. Rezultat răsturnat la Leicester: 2-0 cu goluri de la Morgan și Albrighton, iar Sevilla, care rămâne și ea în 10 din cauza expulzării lui Nasri, sunt eliminate.