CAMPIONAT SERIE A - Trei puncte de aur pentru Juve la Parma: 1-0 cu goluri de la Pogba

CAMPIONAT DE SERIE A – Campioana Italiei deschid săptămâna teribilă (Real Madrid marți și Napoli duminică viitoare) cu o victorie foarte prețioasă la Parma unde Conte nu câștigase niciodată – golul lui Pogba în repriza secundă după ce bara transversală a lui Quagliarella a fost decisivă – Juve are a limitat prejudiciul din cifra de afaceri și acum pun presiune asupra romilor

Trei puncte de platină. Juventus aduna un succes foarte pretios la Parma, care le permite sa ramana la egalitate cu Napoli si sa puna o mica presiune pe liderii Roma. Ceea ce face victoria lui Tardini și mai importantă, însă, este modul în care a ajuns. Bianconerii au jucat prost, parțial din meritul adversarului și parțial din cauza inevitabilei economii de energie în vederea „săptămânii groaznice”, care îi va vedea în față mai întâi pe Real Madrid și apoi pe Napoli. În aceste cazuri există riscul de a lăsa puncte grele pe stradă, în schimb Doamna a luat încă o dată prada completă. Așa cum era de așteptat, Conte o lasă pe Andrea Pirlo în repaus și toate efectele se văd: echipa lucrează puțin și când o face cu siguranță nu strălucește din imaginație. Parma, in schimb, are in fata un anume Cassano, cineva care probabil nu s-ar intelege prea bine cu Conte, dar stie sa joace mingea.

În prima repriză, bianconerii s-au chinuit să-și construiască ocazii și singurul șut demn de remarcat a fost cel al lui Vidal în jurul jumătății de oră. În repriza secundă abordarea este diferită dar dificultățile continuă, atât de mult încât primul gol este de la Parma. Biabiany îl sare pe Chiellini curat și îl pune pe Amauri în fața lui Buffon, dar italo-brazilianul irosește totul cu un toc din spate supradimensionat. În minutul 70 îl vedem pe Tevez, care șutează foarte bine către Mirante, dar trebuie să profite de salvarea amendă a portarului Parmei. La scurt timp, însă, portarul care a crescut la Juve a fost nevoit să se predea în fața obișnuitului joc-breaker, acel Paul Pogba căruia îi place doar să marcheze goluri grele. Quagliarella (care a intrat recent în locul lui Tevez) lovește bara transversală din afara careului, francezul se aruncă pe refuz și aruncă mingea în plasă pentru a face 0-1. Este momentul de cotitură, pentru că Parma nu mai are suficientă energie pentru a zdrobi Juve, în plus apărarea lui Juventus nu are chef de cadouri. Așa se termină așa, cu un succes foarte greu în ceea ce privește clasamentul. Acum campionii Italiei se pot concentra cu adevărat pe Real Madrid!