Campionatul Serie A – Roma, Spalletti nu face minuni: egal cu Verona. Revenirea Lazio la Bologna

Spalletti nu face minuni și la debutul la Olimpico nu trece de o remiză modestă cu fundul clasei: Roma-Verona încheie 1-1 cu goluri ale lui Nainggolan și Pazzini (la penalty) – Spalletti: „Trebuie să ne suflecăm mânecile” – Lazio revine însă de la două goluri la Bologna și aduce acasă un egal foarte prețios cu golurile lui Candreva (penalty) și Lulic

Minunea a eșuat. Roma lui Luciano Spalletti a rămas cea a lui Rudi Garcia, incapabil să țină terenul timp de 90’ și să revină la victorie. Remiza 1-1 de la Olimpico cu Verona echivalează cu o înfrângere, atât în ​​ceea ce privește adversarul, cât și pentru clasament: acum Napoli este primul în clasă la 9 puncte și, de asemenea, zona Champions League rămâne destul de îndepărtată (5). Nu puteai să-i ceri luna noului antrenor al Giallorossi dar poate că nici nu s-a gândit să se lovească de un debut atât de complicat, alcătuit din obișnuitele suișuri și coborâșuri devenite acum o adevărată marcă.

„Este un rezultat greu de acceptat – a oftat Spalletti. – Nu am avut o cursă grozavă dar am încercat până la final, a trebuit să profităm mai bine de oportunitățile create. Trebuie să ne suflecăm mânecile și să muncim, suntem în dificultate fizică, dar ar trebui să putem face ca cea mai bună calitate tehnică să conteze”. Problema este că timpul trece și romii au irosit deja aproape toate bonusurile disponibile. Remiza de ieri împotriva ultimei din clasament este exemplul perfect: o echipă care lucrează doar ocazional și mereu cu jocuri individuale.

Și astfel Verona a profitat de asta pentru a lua un punct care nu face clasificare (mântuirea rămâne o întreprindere disperată) dar ajută la moral, întâmplător adevăratul punct slab al Romei. Mergând înainte în minutul 41 cu un șut aproape al lui Nainggolan, echipa lui Spalletti a pierdut la primele greutăți, ajungând să sufere returul galben-albaștrilor. În minutul 60 au egalat pe un penalty (Pazzini) propiciat de o intervenție nebună a lui Castan, cu adevărat nepăsător în comiterea unui fault asupra lui Wszolek.

1-1 nu s-a schimbat și asta în ciuda asaltului final de la Roma, să spun adevărul bazat mai mult pe inimă decât pe joc. Problemele au fost și rămân și Spalletti va trebui să muncească din greu pentru a le rezolva, chiar dacă calendarul (Juve este la Torino duminica viitoare) nu ajută cu nimic. Remiza Lazio a fost hotărât mai pozitivă, fie că doar pentru că a ajuns la final. a unei reveniri frumoase. Lucrurile de la Bologna au mers foarte prost, atât de mult încât la finalul primei reprize s-a temut de o prăbușire pe verticală pentru oamenii lui Pioli.

În schimb, au putut să ridice capul și datorită înlocuirilor, decisive pentru finala de 2-2 a Dall'Ara. „Sunt mulțumit de reacție, dar cu siguranță nu pot fi mulțumit – a comentat Pioli. – Regret că nu am jucat ambele reprize la fel, îmi pare rău pentru că tot primim goluri la începutul jocului și apoi ne vedem nevoiți să revenim”. Nici la 20 de minute și Bologna nu au trecut deja cu două goluri: mai întâi Giaccarini (splendidă lovitură liberă în 2'), apoi Destro (apăsare aproape de o greșeală a apărării Lazio) l-au făcut pe Donadoni să explodeze de bucurie.

Dar la începutul reprizei secunde, Pioli i-a înlocuit pe Djordjevic și Parolo cu Klose și Lulic și roata s-a întors senzațional. Nemțul a obținut penalty-ul speranței (o lingură de la Candreva în minutul 71 cu expulzarea anexă a lui Masina), bosniacul a prins egalarea cu un asist de la însuși Klose (77’). Biancoceleștii, tot în virtutea superiorității lor numerice, au prețuit visul unei reveniri dar nu au mai putut să-l îngrijoreze pe Mirante, încheind astfel meciul pe 2-2. Remize diferite pentru echipele din Capitală, dar produsul nu se schimbă: punctele vin cu un dropper și clasamentul plâng, la fel ca suporterii respectivi.