CAMPIONAT DE SERIE A – Roma îl elimină pe Napoli cu un dot de la Pjanic și este din ce în ce mai singură

CAMPIONAT DE SERIE A - Cu 2 goluri de la Pjanic (o lovitură liberă în timpul adăugat în prima repriză și un penalty transformat în repriza secundă) Giallorossii lichidează Napoli cu 2-0 și sunt mereu singuri în fruntea clasamentului - echipa lui Garcia are un avantaj de 5 puncte față de Napoli și Juve (care au, totuși, un meci mai puțin) – Totti accidentat, Cannavaro eliminat

Încearcă să o oprești, dacă poți! După Lazio și Inter, Roma a depășit și obstacolul Napoli și și-a consolidat liderul în clasament cu cifre înspăimântătoare. Cu victoria de aseară, giallorossi ajung la 8 din 8, egalând astfel recordul lui Juventus și apropiindu-se și mai mult de recordul absolut de 9 al Doamnei însăși (dar campionatul cu pricina a fost revocat ulterior în urma lui Calciopoli).

Pentru a înfrumuseța și mai mult imaginea este prestația apărării, încălcată până acum doar de lovitura de cap a lui Biabiany din 16 septembrie trecut. Au trecut cinci jocuri de atunci, dar De Sanctis și colegii săi nu par să fi observat. Pe scurt, Roma zboară în așa măsură încât să-și împingă antrenorul la comparații destul de grele: „Am ajuns la Juve lui Platini, iar pentru mine Michel a fost un jucător foarte important...”. Rudi Garcia nu face decât să bată joc de cuvântul Scudetto („Ne luăm satisfacția, dar e prea devreme să vorbim despre altceva”), dar în adâncul sufletului începe și el să creadă.

Indiferent de rezultat, nu a fost o seară ușoară la Olimpico. De altfel, Napoli a jucat-o și a avut și cele mai bune șanse ale meciului, mai mult la 0-0. Pandev mai întâi și Insigne apoi i-au grațiat pe De Sanctis și Roma în ansamblu, însă lipsiți de Totti după doar o jumătate de oră de joc (problema cu flexorii). Pe scurt, a părut o noapte proastă, apoi a sosit Pjanic. Lovitura sa liberă a fost încântătoare care, la finalul primei reprize, a deblocat meciul, îndreptându-l efectiv spre capitală. În repriza secundă Benitez, nevoit să se descurce fără Higuain și, în timpul jocului, Britos, și-a ridicat centrul de greutate și mutarea a părut să dea roade.

Roma a intrat în bucluc, și pentru că accidentarea lui Gervinho a făcut imposibile celebrele sale contraatacuri, iar egalul lui Napoli părea iminent. Dar apoi Cannavaro, după cum s-a menționat anterior care a preluat de la Britos, a combinat-o mare smucind flagrant (cel puțin la prima vedere, pentru că reluarea arată că hold-ul este reciproc) Borriello în zonă: expulzare, penalty și 2-0 semnat de Pjanic, erou, în coabitare cu De Sanctis, al serii. Intrarea lui Higuain a fost inutilă, pentru că Roma, acum eliberată de orice teamă, și-a pus în frâu adversarul cu o frază încântătoare. Fioretto dar nu numai, pentru că un asemenea De Rossi nu s-a mai văzut de mult...

Roma se bucură, Napoli se întoarce acasă dezamăgit de rezultat, dar nu de performanță. „Cred că echipa a suferit doar în primele 20 de minute – a gândit Rafa Benitez. – După aceea ne-am descurcat foarte bine și dacă am fi folosit mai bine cele două ocazii din prima repriză am fi câștigat jocul. Apoi, în minutul 71, a sosit penalty-ul cu Cannavaro a fost eliminat... Nu ține de mine să judec arbitrul, dar sunt zece contacte de genul ăsta într-un joc”.

O mică controversă într-o seară frumoasă de fotbal, sporită de prezența lui Diego Armando Maradona pe stadion. "Excitat? Dar ți se pare că am pierdut! – exclamă Pibe de oro. – Din păcate nu mai joc…”. Da, dar acest Napoli încă poate conduce. Ieri a găsit pur și simplu un adversar în stare de grație, în prezent imbatabilă de oricine. Roma nu știe încă unde va ajunge, dar între timp visează. Și având în vedere modul în care joacă, are tot dreptul.