CAMPIONATUL SERIE A - Juve frânează cu Sassuolo, Roma copleșește Chievo și se apropie

CAMPIONAT DE SERIE A - Campioana Italiei nu depășește egalitatea (1 la 1) de la Sassuolo și irosește o parte din avantajul din clasament dobândit față de Roma care în schimb îl copleșește pe Chievo (3 la 0) și revine la doar un punct în urmă față de alb-negri - Pogba copleșitor la Juve, dar atacul are pulbere umedă - Tot ușor pentru galbeni și roșii - Acum campioni

A nu câștiga împotriva lui Sassuolo ar însemna să aruncăm peste bord ceea ce am făcut noi împotriva Romei”. Făcut repede şi foarte bine. Își avertizase Massimiliano Allegri în ajunul meciului cu Sassuolo, iar la Reggio Emilia aici vine greșeala din prima repriză a lui Juventus, care după șase victorii consecutive nu a depășit un egal 1-1 împotriva emilienilor, regăsindu-se Roma, victorioasă împotriva lui Chievo, la -1 în clasament. Prima repriză cu ritmuri foarte mari, cu Sassuolo în avantaj datorită unui șut frumos din stânga a lui Zaza, uitat de Chiellini și apărarea Juventus. Cu toate acestea, patru minute au fost suficiente pentru ca alb-negrii să îndrepte lucrurile, grație încăpățânării lui Tevez, care a recuperat o minge acum pierdută și l-a servit pe Pogba, care s-a priceput să-și găsească piciorul drept în jurul stâlpului îndepărtat. Francezul a fost marea forță motrice a lui Juve în prima repriză, iar doar un super Consigli a evitat de mai multe ori să dubleze. În repriza secundă, însă, Juve, în ciuda faptului că a jucat meciul, nu a fost eficientă, datorită serii lipsite de strălucire a lui Pirlo și Llorente, care au fost apoi înlocuiți: „Speram la cele trei puncte - a spus Allegri -, dar Sassuolo a jucat un grozav. joc și ne-a creat dificultăți. Cu toate acestea, am făcut multe greșeli în atac. Acest rezultat nu afectează nimic – a continuat el – mai sunt multe meciuri de urmat și venim de la șase victorii. M-aș fi înscris să obțin șase victorii și o remiză: se poate întâmpla să egalăm, dar important este să ne îmbunătățim lucrurile pe care le-am greșit. Niciodată nu e ușor să joci după pauză la naționale, în aceste două săptămâni am avut, în unele sesiuni, doar doi jucători disponibili”.

Tot ușor, însă, pentru Roma acasă, împotriva lui Chievo. Împotriva echipelor obișnuite să facă baricadele în deplasare, golul lui Destro (frumoasă lovitură de cap la desfășurarea unei lovituri de colț) după doar patru minute a deschis cu siguranță calea formației lui Garcia, care a închis antrenamentul deja în prima repriză. În minutul 25, Ljajic a controlat perfect mingea lui Totti și a intrat în suprafața de pedeapsă, l-a driblat pe Zukanovic înainte de a-l electrocuta pe Bardi cu un picior drept puternic la stâlpul îndepărtat. Opt minute mai târziu a sosit și al treilea gol: Totti a marcat dintr-un penalty în urma retinerii lui Dainelli asupra lui De Rossi. Repriza a doua a fost o pură formalitate, Roma controlând cu ușurință economisirea de energie prețioasă în vederea marelui meci de marți viitoare din Liga Campionilor împotriva lui Bayern Munchen (care a lovit Werder Bremen cu 6-0 în Bundesliga): „Este adevărat – a spus Garcia – am vorbit. a Scudetto-ului de vineri 17 dar am descoperit doar aici ca acel numar nu prezinta bine, pentru noi este 13. Sa zicem ca am facut o profetie. În orice caz, vom da răspunsul pe teren cu jucătorii mei. Trebuie să avem mereu această atitudine, inclusiv sâmbăta viitoare la Genoa unde va fi un meci bun, dar dificil. Cu această atitudine vrem să țintim sus, dar acum să ne concentrăm pe marți: va fi o olimpică plină de foc, abia aștept”.