Baschet din Euroliga: Milan încearcă, dar trebuie să se predea Efes Istanbul pentru 71 la 73

EUROLIGA DE BASCHET - Înfrângerea de ieri pune în pericol calificarea Milanului: ar fi necesare cinci victorii pentru a ajunge în play-off și următorul meci este la Moscova - Hackett cel mai bun - Amânare campionatul de luni la Veneția

Milan încearcă, se luptă, suportă cu greu câteva fluiere prea multe de la arbitri, rămâne de cele mai multe ori înainte, dar până la urmă se predă cu 71-73 unui Efes Istanbul care, trebuie spus, cu siguranță nu joacă un irezistibil. joc, dar aduce acasă o victorie fundamentală pentru continuarea grupei și, din păcate, și pentru Olimpia. Cu Fenerbahce (care a învins Vitoria cu 91-90) în pereche cu Efes în spatele duo-ului lider CSKA și Olympiakos, EA7 este acum pe ultimul loc împreună cu Malaga (care a obținut prima victorie împotriva Nijni Novgorod) cu 3 victorii de recuperat față de duoul turc care ar urma în prezent. fi calificat pentru playoff. Având în vedere următoarea angajament a lui Milan la Moscova împotriva CSKA (meci pe care, însă, Hackett și însoțitorii săi în acest moment l-ar putea juca cu mintea limpede și cu foarte puțin de pierdut), după KO de aseară, echipa lui Banchi a rămas doar cu matematică, dar la ajunge din nou în play-off, ar fi nevoie de minim 5 victorii în turul doi, un adevărat miracol sportiv dat fiind calibrul adversarilor.

Este păcat, pentru că, după prestațiile dezamăgitoare recente, de data aceasta Milan, fără Gentile și cu minute bune pe teren și pentru Cerella, Meacham și chiar Gigli, scosese meciul de caracter și îl avea în mâinile lui Hackett (cel cel mai bun al lui cu 18 puncte, alături de Brooks, tot 18, și uneori Ragland, 14) mingea victoriei (meritată). La douăzeci și două de secunde până la final, în scădere cu 1 punct, numărul 23 a vrut să joace izolat, dar când mulți s-ar fi așteptat la o pătrundere puternică pentru coș, împotriva unui fundaș mai lent precum Bjelica și cu posibilitatea de a face chiar și un singur fault. și două aruncări libere, Daniel a încercat un trei pentru a decide soarta echipei sale, dar istoria nu a vrut să-l răsplătească și revenirea a ajuns în mâinile celor din tricoul albastru. La câteva minute de la finalul meciului, pe diversele site-uri și rețele de socializare au fost mulți suporteri care criticau alegerea jucătorului lor (care în 2015, înainte de o triplă în sfertul doi, a fost cu un tulburător 0/17 din arc. ), trebuie spus, însă, că exact cu aceeași lovitură apărătorul hotărâse meciul cu Bayern, tot în acest caz momentul a fost perfect (ar fi lăsat 2 secunde pentru ultimul atac al lui Efes) și dacă mingea nu fusese scuipat din fier de călcat până acum ar fi celebrat ca un erou de către aceiași oameni care nu au pierdut timpul să-l atace. Toate acestea în apărarea jucătorului, care în orice caz își asumă întotdeauna responsabilitățile, spre deosebire de alții, dar este și clar că alegerea sa nu a fost cu siguranță cea mai bună (sau cea mai exactă) și încă un exemplu de Olimpia a acțiunii de anul acesta încredințate în întregime. unui individ fără o fărâmă de organizare corală.

Jocul a oferit apoi alte indicii care sunt aproape de a deveni propoziții. Când Kleiza este seara este o mașinărie, dar așa (ca de cele mai multe ori) nu dă absolut o contribuție mai mare decât Kangurul din sezonul trecut, sub coș (și nu numai) în Europa această echipă suferă enorm din cauza fizicul adversarilor și singurul Samuels (admirabil și ieri, dar aproape întotdeauna mai jos decât contrariul) nu este suficient, ieri până și Banchi pentru a-l face să-și tragă sufletul s-a bazat câteva minute pe Gigli din cauza indisponibilității lui James (dar când a fost el chiar acolo?). Adăugând că Brooks (al cărui talent este incontestabil și reușește în ultima vreme să fie mai continuu) este capabil să înscrie de acasă dacă vrea, dar se încăpățânează de prea multe ori în acțiunile personale (nu doar el) și șuturi fără ritm, Moss este o apărare bună, dar de multe ori admite prea multe faulturi si in atac daca nu intra triplele in el devine inexistent, in timp ce ceilalti cand se ridica nivelul adversarilor fac ce pot, poza este cea a unei echipe bune, dar care Întotdeauna îi lipsește ceva de visat într-o zi să concureze la egalitate cu cei mai buni 5 sau 6 din Europa.

Între timp, Milan va reveni luni seara pe teren în amânarea insidioasă a campionatului de pe terenul Veneției, alături de Reggio Emilia cea mai bună echipă a primei reprize a turneului în spatele Olimpiei, dar în Serie A este aproape. întotdeauna o poveste diferită, iar finala de un an și jumătate a zâmbit lui Hackett și însoțitorilor săi.