Volei feminin, blues uimitor: China învinsă, zboară în finală

Azzurrii au încheiat o altă ispravă și se pregătesc pentru finala împotriva Serbiei, programată sâmbătă de la 12.40. Fenomenul Egonu care a marcat 45 de puncte

Fetele Italvolley au fost fenomenale: au câștigat finala Cupei Mondiale 2018 din Japonia. La capătul unei bătălii foarte lungi (peste două ore) dusă punct cu punct, echipa de volei feminin a Italiei a învins China cu 3-2 (25-18, 21-25, 25-16, 29-31, 17-15) ajungând astfel ultimul act al evenimentului care are loc în țara soarelui răsărit.

Albaștrii au reușit să-i învingă în semifinale pe campionii olimpici ai Chinei. Eroul zilei este Egonu, care a marcat 45 de puncte.

Albaștrii lui Mazzanti au obținut astfel un rezultat pe care naționala Italiei îi lipsea de 16 ani, când finala s-a întors spre Berlin.

De data aceasta între Italia și Cupă va fi Serbia, care în cealaltă semifinală a învins Olanda cu 3-1 (25-22, 26-28, 25-19, 25-23). Finala este programată mâine la ora 12.40.