Juve câștigă la Bergamo (4-1 împotriva Atalanta) și menține un avans de 5 puncte față de Roma

CAMPIONAT DE SERIE A - A noua victorie consecutivă pentru campionii Italiei care marchează imediat cu Tevez, suferă la fel ca Atalanta, dar s-a răspândit în repriza secundă cu Pogba, Llorente și Vidal - Buffon își pierde totuși runda de neînvins - Conte mereu în tăcerea presei - După Sărbătorile de sfârșit de an, Juve va înfrunta Roma cu un avans de 5 puncte în clasament

Juventus trece și testul de turnesol. De altfel, după opt victorii consecutive, bianconerii trec la Bergamo cu un 1-4 clar și se răsfăță cu un Crăciun de mari sărbători. Un succes important, mult mai complicat decât sugerează rezultatul final. Pentru că împotriva oamenilor lui Colantuono a suferit și Doamna, dând aproape o oră speranța de a se apropia de romi. Dar apoi, ca toate echipele mari, a reușit să-și atace adversarul, luând toată miza fără discuții.

Meciul a început bine din start, iar după doar 6 minute campionii Italiei au luat deja conducerea cu Tevez, care a fost foarte bun să găsească șutul câștigător din afara careului. Însă Atalanta nu are de gând să ridice steagul alb, iar în un sfert de oră găsește egalarea cu Maxi Moralez, rapid să valorifice la maxim asistența lui Bonaventura (cu o greșeală anexată de superficialitate a lui Pogba). Pe scurt, s-a redeschis jocul, care a rămas egal până la interval în ciuda asediului Juventus (greșeala senzațională a lui Tevez față în față cu Consigli). În repriza secundă, însă, Juve ridică vocea, iar Atalanta se prăbușește.

După mai puțin de un minut, Llorente îi servește lui Pogba o minge prea îmbietoare pentru ca francezul, care a avut ceva bătăi de cap până acolo, să nu o transforme în gol. Iar când jucătorii de la Bergamo încearcă să reacționeze, este clar pentru toată lumea că Juve nu se va lăsa niciodată recuperată. Ariergarda lui Juventus a fost prea solidă, în ciuda faptului că Buffon a trebuit să-și ia rămas bun de la recordul de neînvins al lui Sebastiano Rossi. După câteva ocazii irosite, Llorente este cel care închide meciul și la punct, cu o splendidă acțiune personală care se încheie cu un picior drept de neoprit (75’).

De finalizarea petrecerii se ocupă Vidal, care patru minute mai târziu înscrie la asistența lui Lichtsteiner. Succesul turului merită să menținem +5 pe Roma, nu puțin în ajunul ciocnirii directe, care va redeschide campionatul pe 5 ianuarie. Un meci frumos și fundamental, pe care Juve îl va putea juca pentru cel mai bun din două rezultate. Dacă ar merge bine, campionatul, dacă nu ar fi mort, ar fi cel puțin accidentat grav.