Milan cade la Monza, Roma cucerește Frosinone, Bologna elimină Lazio

Milan pierde micul derby lombard și nu reușește să o depășească pe Juve. Pe de altă parte, Bologna, o adevărată revelație a campionatului, și Roma care câștigă derby-ul împotriva Frosinonei, urcă

Il Milano creează un dezastru. Rossonerii, într-o seară care ar fi putut merita să o depășească pe Juventus pe locul doi, prăbușire la Monza și întrerup șirul pozitiv care a început pe 17 decembrie trecut, în mod ironic, împotriva echipei lui Palladino. De data aceasta lucrurile au mers hotărât altfel și Stefano Pioli ajunge pe bancă, ca întotdeauna în cazuri de acest gen, cel puțin vinovat de alegeri îndoielnice de antrenament. Și astfel, în noaptea unui posibil loc al doilea, Diavolul se trezește cu doar 5 puncte în urmă Bologna al cincilea, capabil de a învins Lazio și lansează asaltul asupra zonei Ligii Campionilor.

Duminica campionatului, pe lângă Palladino și Thiago Motta, îi zâmbește și lui De Rossi, având în vedere că Roma, taci, e singura care a mai rămas agățat de tren locul patru.

Monza – Milan 4-2: rossonerii (10 bărbați) revin de la două goluri, apoi se prăbușesc spre final

Prima întorsătură a serii în Brianza a venit cu o oră înainte de meci, când a ieșit formația oficială de la AC Milan: Giroud și Pulisic ieșiți și asta se știa, dar mai ales Leao, în virtutea lui Jovic, Chukwueze și Okafor. Să fim clari, luați individual înlocuitorii sunt jucători foarte buni, dar toți trei împreună, având în vedere și banca lui Reijnder, este cel puțin un pariu. Și de fapt rossonerii joacă a îngrozitoare prima jumătate fără automatisme sau idei: singurul lucru la fel ca celelalte meciuri este fragilitatea defensivă, cu Monza a marcat două goluri aproape de intervalul cu Pessina (45' dintr-un penalty) e Mota Carvalho (45+6'). Situația, deja destul de complicată, devine aproape iremediabilă la începutul reprizei secunde când Jovic este eliminat pentru o palmă pe Izzo cu o minge îndepărtată. Acolo, Pioli, care deja se adăpostise cu includerea lui Pulisic și Leao, și-a jucat cartea Giroud iar Milan se întoarce să joace așa cum știu, în ciuda poverii dublului dezavantaj și inferiorității numerice. În minutul 64 francezul redeschide jocul cu un gest frumos acrobatic și rossonerii cred din nou în el, apoi, în minutul 88, preia Pulisic, care inventează egalarea cu un splendid șut din stânga sub colțul de sus. Joc încheiat? Nicio sansa. Ne-am aștepta la o redresare caracterizată de Diavol, dar în schimb Monza urcă pe scenă: mai întâi cu marele obiectiv de a Bondo (90’), apoi cu ceea ce închide fiecare discurs de Colombo (90+5'). Pioli își ia rămas bun de la orice speranță reziduală a Scudetto-ului și se pregătește pentru o săptămână fierbinte, în care va trebui să facă față călătoriei la Rennes (nu chiar atât de evidentă, având în vedere cifra de afaceri de ieri) și, mai ales, ciocnirii Ligii Campionilor cu puternicul lui Gasperini. Atalanta de succes.

Pioli: „O înfrângere care doare. Prea multă cifră de afaceri? Leao și Pulisic nu au fost la maxim”

„Am făcut niște greșeli care au pus în pericol meciul și chiar și după remiza 2-2 ar fi trebuit să fim mai lucizi –Analiza lui Pioli -. A fost o seară în care am făcut prea multe greșeli, chiar greșite. Prea multă cifră de afaceri? Pulisic nu s-a antrenat ieri pentru că era încă obosit și Leao a fost nevoit să joace, dar a încetat să termine și nu a mai simțit din cauza unei dureri la gambe. Thiaw și Jovic? Sunt greșeli grave, dar toți ar fi trebuit să facem mai bine, cu siguranță meciul s-a schimbat mult după expulzare. Cu alte ocazii am arătat că atunci când lucrăm bine ca echipă ne putem apăra bine, golul lor a venit chiar dintr-o îndepărtare a portarului, acestea sunt greșeli pe care trebuie să încercăm să le evităm: prea multe goluri primite în deplasare sunt ceva ce trebuie îmbunătățită. Mergi spre Europa League? Nu, ambele competiții trebuie să fie motivația noastră. Ne-am oprit în campionat și nu ar fi trebuit să se întâmple, locul trei nu este încă atât de solid, iar al doilea nu este atât de departe.”

Lazio - Bologna 1-2, o rață de la Provedel și Zirkzee lansează rossoblu în zona Ligii Campionilor

Cealaltă lovitură de stat a zilei a fost marcată de Bologna, capabil să cucerească Olimpico și să prindă Atalanta la 45 de puncte. Thiago Motta își continuă astfel călătoria senzațională spre Europa, poate chiar și Liga Campionilor: astăzi, de fapt, Italia ar avea cinci echipe și ale lui ar fi pe bună dreptate incluse. Acolo Lazio în schimb riscă să aibă steag alb ridicat, chiar dacă cele 14 jocuri încă disponibile (inclusiv refacerea cu Torino de joi) le permit să aibă ceva speranțe. Bineînțeles, marja de eroare aproape a dispărut și un run-up de Champions League trece printr-un final practic perfect, atât din punct de vedere tehnic, cât și fizic.

Echipa lui Sarri a abordat foarte bine meciul, luând conducerea cu Isaksen (18’) și a fost aproape să dubleze avantajul de mai multe ori, dar în minutul 39 i-a dat literalmente egalarea lui Bologna: o greșeală gravă cu picioarele lui Provedel și un gol ușor de El Azzouzi. În repriza secundă Bologna a câștigat metri și în minutul 78 iată jocul obișnuit Zirkzee să-i dea trei puncte de aur, al enecelea dintr-un sezon spectaculos de până acum.

Thiago Motta zboară în zona Ligii Campionilor, Sarri furios pe Liga pentru vremea respectivă

Joshua este special, sper să continue așa pentru că joacă bine și, mai presus de toate, lucrează mult – a explicat a Thiago Motta radiant -. Sunt foarte fericit, a fost un test interesant pentru noi, am câștigat jucând fotbalul și păstrându-ne identitatea. Campioni? E prea devreme, să lucrăm în continuare.”

Di starea opusă Maurizio Sarreu, care a intrat în blocaj de presă imediat după meci. Mai întâi, însă, eliberase a stârnit declarații la adresa Football League, vinovat că și-a ales ora prânzului în săptămâna post-Bayern. „Mulțumim sincer Ligii pentru că ne-a pus o nouă ambuscadă – cuvintele lui -. Ne-au pus să jucăm de două ori la 12.30, o dată după un derby la mijlocul săptămânii, cealaltă după Liga Campionilor. Aș putea spune și alte lucruri, dar să uităm de asta...”. Controverse care rezistă relativ bine: Bologna, de fapt, a jucat și miercuri seară împotriva Fiorentinei, totuși au părut tonifiați și concentrați. Problemele Lazio, poate, merg dincolo de programe...

Frosinone – Roma 0-3, Giallorossi 4 minus Liga Campionilor cu Huijsen, Azmoun și Paredes

În spatele Atalanta și Bologna există Roma lui De Rossi, a patra victorie în ultimele cinci campionate. O foaie de parcurs importantă, îmbogățită de 0-3 de ieri la Frosinone: rezultat important, deși cu siguranță mai larg decât a spus domeniul.

Giallorossi, de fapt, au suferit pe tot parcursul primei reprize și dacă au rămas la egalitate, i-au datorat mai ales lui Svilar, l-a preferat pe Rui Patricio și foarte bun să-și salveze echipa în mai multe rânduri, în special la un șut de curling aproape (precis) de neoprit al lui Soulé. Roma, desfășurată de De Rossi cu un 4-2-3-1 foarte ofensiv (Baldanzi, Azmoun și El Shaarawy în spatele lui Lukaku), a avut însă meritul de a-l debloca datorită unuia. gol splendid de la Huijsen (38’), intrând astfel în interval înainte în scor. De acolo s-a deschis un alt joc, tot pentru că DDR și-a luat măsuri de precauție prin eliminarea unui atacant (Lukaku) pentru un mijlocaș (Pellegrini). Mutarea a funcționat și giallorossi nu au mai suferit, dimpotrivă au profitat de spațiile lăsate de Frosinone atacând pe contraatac: pe unul dintre acestea 2-0 de Azmoun (71’), în timp ce a pus punctul pentru finala 3-0 Paredes la penalty (nouăzeci și doi').

De Rossi: „Victorie foarte grea! Prima repriză proastă, dar este vina mea..."

„Cântărește mult să câștig un meci care a început cu acele 45 de minute, prima repriză a fost proastă, nu mi-a plăcut – a subliniat el. de Rossi -. Eram nervos, nu mai suferisem așa de când am ajuns. Bravo, îl cunosc pe antrenor și am zis că va juca cu curaj, dar nu ne putem lăsa „mâncați” așa. În prima repriză am făcut mizerie, am schimbat echipa, schimbând caracteristicile jucătorului care joacă sub atacant. Sunt lucruri care se pot face, dar trebuie încercate, am avut doar o zi. M-am înșelat, dar și asta este o experiență. Cu toate acestea, mi-a plăcut foarte mult a doua jumătate. Trebuie să analizăm ce a mers și ce nu. Avem potențialul de a juca jocul timp de 90 de minute, mai ales împotriva unor echipe precum Frosinone, care ne sunt inferioare în ceea ce privește valorile tehnice.”