Milan isi bate joc de Udinese in zona Romagnoli care rimeaza cu zona Campionilor

Pentru a doua oară consecutiv, căpitanul de la AC Milan dă succes echipei sale în plină recuperare: ieri pe locul 97 și cu Genoa pe locul 92 – Va trebui să fie botezată zona Romagnoli – Victoria în deplasare îi permite Milanului să rămână legat de Lazio pe locul patru și în zona Ligii Campionilor

Numiți-o „zona Romagnoli”. Pentru a doua oară consecutiv căpitanul este cel care dă victoria Milanului și locul patru, toate în plină refacere. Și așa, după golul din minutul 92 împotriva Genovei, iată-l pe cel din minutul 97 de pe terenul Udinese pentru a pecetlui un succes luptat și totodată meritat, precum și greu ca un bolovan.

Zece zile lumea rossonera a părut în pragul unei crize de nervi, doborâtă de Inter și umilită de Betis, cu un antrenor în balanță (eufemism) și o echipă incapabilă de a reacționa la vreo problemă. Pentru a complica lucrurile atunci a existat un adevărat lanț de accidentări, care sunt încă în desfășurare: ieri seară, ca să nu mai vorbim de una, a oprit și Higuain, care se alătură astfel deja cunoscuților Biglia, Bonaventura, Caldara și Calhanoglu.

O suflare de vânt a fost suficientă pentru a strica proiectul Gattuso, în schimb au sosit 9 puncte și nu contează dacă jocul nu încântă: în aceste zile sunt suficiente trei victorii consecutive și mai multe pentru a-i hrăni pe rossoneri. Apoi, pentru prima dată în acest campionat, la Dacia Arena a sosit un gol gol, adică un meci fără gol: până la câteva secunde de la final părea un gri 0-0, dar apoi a venit lumina de la Romagnoli. , din nou deghizat o dată în atacant pentru piatra care l-a bătut pe Musso și și-a trimis colegii pe locul patru, deși împreună cu Lazio.

„Mi-a plăcut foarte mult echipa, am meritat succesul – a comentat mulțumit Gattuso – mi-a plăcut performanța și cu siguranță victoriile îți dau mai multă putere, optimism și convingere. Nu eram puțini înainte și nu suntem fenomenali acum, dar victoria este corectă".

Cuvintele umplute de mândrie pe cele ale antrenorului rossonerilor (expulzat în finală pentru proteste), fiice ale tensiunii enorme acumulate în ultimele săptămâni, când puțini credeau că poate rămâne mult mai mult pe această bancă. Totuși, analiza este lucidă: victoria este meritată pentru că am crezut în ea până la final, în ciuda unui Udinese bun și a pierderii departe de secundare a lui Higuain (vânătăi la spate, se vor ști mai multe astăzi, dar este probabil o accidentare ușoară) după doar 35', însă jocul trebuie să se îmbunătățească la fel ca și managementul tactic al meciurilor.

De fapt, prima repriză a fost clar de origine friulană și asta ar fi putut duce la un rezultat cu totul diferit, cu toate consecințele cazului. În repriza secundă, însă, Milan a câștigat metri după metri și forțarea finală i-a răsplătit cu golul victoriei, ironic al soartei unui fundaș, la fel ca și miercuri.

Pe termen lung, probabil că nu va fi suficient să joci așa pentru a ajunge în Liga Campionilor, dar astăzi nu e nevoie să fii prea pretențios. Aveam nevoie de 9 puncte în 3 jocuri și locul patru pentru a potoli foamea lui Elliot: au ajuns, fără prea multe bibelouri, dar au ajuns, în stil Gattuso perfect. Și acum sezonul Milanului are o cu totul altă aromă.