Fiorentina-Napoli, un egal (1-1) care nu face decât să bucure Juve

Provocare frumoasă și pirotehnică între echipa lui Paulo Sousa și echipa lui Sarri: Marcos Alonso marchează pentru Viola și obișnuitele remize Higuain pentru napolitani, dar rezultatul servește doar Juve, care acum este prima în clasament cu un avantaj de trei puncte față de napolitani – Fiorentina este a treia cu Roma, dar rămâne în vizorul lui Inter și Milan

O remiză care servește Juve mai presus de toate. Remiza 1-1 dintre Fiorentina și Napoli certifică primul „mini-break” sezonier al bianconerilor, acum la conducerea campionatului cu un avans de 3 puncte față de azzurri: numere care lasă totul deschis, Doamne ferește, dar care înseamnă multe vazute si avand in vedere ca, in urma cu doar 2 saptamani, ierarhiile erau complet diferite.

Remiza lui Franchi nu o mulțumește pe deplin nici pe Fiorentina, alături de Roma pe locul trei (și vineri va avea loc un meci direct la Olimpico) și încă în vizorul lui Inter și Milan, despărțiți acum de 5 și 6 puncte. Pe scurt, cel mai prost rezultat a ieșit din roata Florenței, cel care i-a servit cel mai puțin pe Viola și Azzurri, dar o consecință logică a unui joc bun și echilibrat, jucat deschis de ambele părți și a rămas în balanță până în ultima secundă. .

„Remiza este corectă, în prima repriză ar fi meritat, dar în a doua repriză am făcut ceva mai mult – a confirmat Sarri. – Sunt multumit de echipa mea si o felicit pe Fiorentina, cred ca din punct de vedere tehnic sunt cei mai puternici din liga. Juve? Faptul că este la doar 3 puncte distanță este un compliment pentru noi, ține un ritm incredibil și dacă va continua așa nu vom mai putea face”.

Nu este o predare, ci o simplă admitere a realității. Pe de altă parte, un drop (2 egaluri și 1 înfrângere în ultimele 3 jocuri) a fost suficient pentru a-i vedea pe alb-negri din nou în frunte, sfidând toate lucrurile bune făcute anterior. Și același lucru este valabil și pentru Higuain, din ce în ce mai golgheter în campionat (cu marcatorul de ieri suntem la 25 de goluri în 27 de zile) criticat totuși pentru doar două meciuri stop.

„Totul poate fi discutat, dar în fața numerelor lui trebuie să taci – apărarea lui Sarri. – Nu este o chestiune de formă fizică, ci de oboseală psihică, mă bucur că a revenit imediat la punctaj”. Pipita, prins in cursul saptamanii de propriul presedinte, a luat 7' pentru a strapunge poarta lui Tatarusanu: greseala unei mizerie a portarului si a lui Marcos Alonso, care i-a dat la propriu argentinianului egalarea.

Da, pentru că cu un minut mai devreme Viola era cea care luase conducerea cu același fundaș spaniol, bun la capul dintr-un corner al lui Borja Valero. Un meci pirotehnic care a văzut-o pe Fiorentina dominând timp de aproximativ o oră (transversări senzaționale de la Kalinic și Tello) și Napoli ies la iveală în repriza secundă (dubla șansă pentru Callejon și Higuain a fost la fel de mare, blocată de două mari salvari ale lui Tătarusanu).

„Sunt foarte mulțumit de echipa mea, au abordat cursa perfect – a gândit Paulo Sousa. – În prima repriză l-am anulat pe Napoli, în a doua am căzut și au ieșit. Îmi pare rău pentru lipsa victoriei, dar sunt totuși mândru: nu îmi este suficient să câștig, vreau să ofer fotbal proactiv și incitant.” Multe complimente, dar un singur punct: aici este rezumatul Fiorentina-Napoli. Un meci frumos care, însă, i-a bucurat mai presus de toate pe suporterii celorlalte echipe.