Juve, răzbunare pe Milan în Cupa Italiei

Campioana Italiei se răzbune pe Milan după ultimele două înfrângeri: i-au învins pe rossoneri cu 2-1 cu goluri ale lui Dybala și Pjanic după o primă repriză strălucitoare – Bacca scurtează diferența – Acum Juve se va întâlni cu Napoli.

Juve în format european se răzbune pe Milan după înfrângerea amară din Supercupă și din ligă, îi învinge cu 2-1 pe rossoneri cu o primă repriză spectaculoasă, rezistă tentativei de revenire și îl elimină pe Diavolul câștigând semifinala Cupei Italia unde se va întâlni cu Napoli.

Allegri a aliniat echipa cu o formație în trei, cu un mijloc ușor și o apărare în 4 și a avut dreptate din nou de data aceasta: Juve a găsit imediat drumul spre plasă cu Dybala primul și cu o lovitură liberă a lui Pjanic pentru a încadra. .

Abia în repriza secundă Milan s-a trezit și a dat impresia că poate reveni după un gol minunat al lui Bacca dar inferioritatea numerică (Locatelli eliminat pentru al doilea cartonaș galben) l-a penalizat și i-a încetinit avântul.

Noua formație (4-3-3) lasă respirație manevrei alb-negru dar este foarte obositoare (Higuain și Mandzukic sunt adesea nevoiți să revină în apărare pentru a relua acțiunea) și nu poate fi întotdeauna adoptată dar este foarte spectaculoasă. și îi permite lui Cheerful să joace fotbal ofensiv cu toate perlele sale. Dar duminică la Sassuolo nu va fi ușor pentru Juve.