Derby la Lazio. Roma, la revedere Scudetto

Cel de-al patrulea derby al sezonului este câștigat de Lazio, deja triumfătoare în derby-ul prima manșă a Cupei Italiei: în ligă, succesul Biancoceleste lipsea de cinci ani – Pentru Roma, la revedere scudetto și locul doi este, de asemenea, în pericol.

Lazio câștigă din nou. După victoria din derby-ul Coppa Italia din prima manșă care le-a refuzat verilor finala împotriva lui Juventus de la Olimpico, biancoceleștii s-au repetat și în campionat, unde nu mai câștigaseră împotriva Romei de cinci ani. Oamenii lui Inzaghi, care cu aceste trei puncte se apropie și mai mult de Europa, au ales cel mai bun moment pentru a reveni la dominarea derby-ului: triumful pecetluiește un sezon peste așteptări și mai presus de toate îi pune în bucluc Roma, care dintr-o lovitură nu numai că o face. își ia definitiv rămas bun de la Scudetto, dar acum își vede și locul doi din ce în ce mai precar, subminat de Napoli.

Oamenii lui Spalletti par să fi ajuns pe nerăsuflate în această ultimă parte a sezonului, iar acesta este cel mai îngrijorător în ceea ce privește locul doi, care merită calificarea directă pentru următoarea faza a grupelor Ligii Campionilor: meciul de astăzi a arătat un Roma în bucăți fizic și psihic, dominată în lung și-n lung de Lazio (3-1 rezultatul final) și reintrodusă temporar în joc doar printr-o eroare gravă a arbitrului Orsato, care a dat la propriu un penalty la scorul de 1-0. pe o non-contact împotriva lui Strootman.

Lazio face așadar un joc grozav, chiar dacă sunt orfani de Immobile și în prima repriză de Felipe Anderson: brazilianul preia oricum în repriza secundă și aduce o contribuție importantă cauzei. Golurile au fost semnate de un excelent Keita, care a marcat de două ori, De Rossi din penalty (dotat, după cum am menționat) și Basta pentru momentan 2-1, la începutul reprizei secunde.