Campioni: Juve și Roma, două înfrângeri amare, dar nedureroase

Juve pierde în Elveția împotriva Young Boys, dar trece în optimile de finală închizând grupa ca lider datorită înfrângerii lui Manchester United la Valencia - Roma pierde și ea împotriva Viktoriei Plzen și se califică, dar banca lui Di Francesco se clătina din ce în ce mai mult

Două înfrângeri nedureroase, dar înfrângeri totuși. Juventus și Roma încheie prost două zile de Campioni teribile pentru fotbalul nostru, deși cu consolarea (cu siguranță nu mică) de a fi ajuns în optimi în urmă cu ceva timp. Acesta este ceea ce contează cel mai mult, Doamne ferește, mai ales pentru bianconeri, primii în clasament și, prin urmare, așteptați de la o egalitate cu mai puține capcane, totuși să fi încheiat tururile cu două KO împotriva Young Boys și Viktoria Plzen este enervant și lasă un fel de amar. în gură. Este posibil ca echipele noastre să nu poată evita anumite stânjeniri?

„Întotdeauna este păcat să pierzi – a recunoscut Allegri la conferința de presă. – Să spunem că am ales când să o facem fără să plătim consecințele. Am terminat primul lot și este încă un rezultat meritat”.

Da, totuși Doamna, mai mult decât ea însăși, trebuie să-i mulțumească Valencia, capabilă să învingă Manchester United de la Mourinho în ciuda absenței totale a stimulilor. Acesta a fost, în lumina rezultatului de la Berna, care i-a ținut pe bianconeri în fruntea grupei, o condiție fundamentală pentru a participa cu puțin mai multă liniște la tragerea la sorți.

Luni la Nyon ar putea ieși unul dintre Schalke 04, Ajax și Lyon, dar și Atletico Madrid, Tottenham și Liverpool: pe scurt, multe vor depinde de noroc, totuși este corect să subliniem că optimile de finală vor avea nevoie de un superior. Juve la cea văzută în faza grupelor, capabilă să compenseze două înfrângeri în șase meciuri cu Manchester United și, într-adevăr, cu Young Boys.

Joc insuficient pentru bianconeri, indiferent de numeroasele ocazii create. De fapt, jocul a fost dezamăgitor, prea lent și cu curent alternativ, pornit doar de intrarea lui Dybala după repriza secundă și mult sub standardele europene: dacă în Italia este suficient să te bazezi pe jocurile indivizilor, în Europa este nevoie de mai mult. , chiar dacă joci împotriva micilor Young Boys. Care a avut meritul de a incerca din start, precum si de a debloca primul jocul (penalty Hoarau in minutul 30) si de a-si dubla avantajul chiar in momentul impingerii maxime pentru Juve (din nou Hoarau in minutul 68). Golul lui Dybala (80’) a părut să aprindă puțină speranță dar s-a stins aproape de 90’, când argentinianul însuși a fost anulat un super gol pentru un ofsaid al lui Ronaldo.

Înfrângere nedureroasă și pentru romi, dar impresia proastă rămâne. Giallorossi atunci, în comparație cu Juventus, cu siguranță nu pot vorbi de un sughiț: de fapt, acasă, între campionat și cupă, victoria lipsește de mai bine de o lună. De la acel 4-1 cu Sampdoria din 11 noiembrie, au sosit două egaluri și trei KO, ultima ieri la Plzen împotriva unei Viktoria care a detașat astfel pasa pentru Europa League în ciuda victoriei senzaționale a CSKA Moscova la Real Madrid. Golurile, ambele din repriza secundă, ale lui Kovarik (62’) și Chory (72’) au fost decisive, la mijloc cel al Under (68’), care s-a dovedit însă a fi irelevante.

„Aceste meciuri sunt folosite pentru a face reflecții, chiar și la nivel personal – comentariul amar al lui Di Francesco – nu am primit răspunsurile pe care mi le-am dorit, din păcate continuăm să cedem prea mult, să nu ne apărăm bine...”. Roma, deja „condamnată” pe locul doi înainte de meciul de ieri, va risca astfel să se regăsească în optimile de finală de la Manchester City, Barcelona, ​​PSG, Borussia Dortmund, Bayern Munchen și Porto, în ordine strict descrescătoare a dificultate. O problemă care, totuși, poate să nu-l preocupe pe Di Francesco: de fapt, dacă nu va învinge Genoa, este probabil ca luni să mai aibă multe de gândit.