Ronaldo îi răspunde lui Messi: Clasico-ul dintre Barcelona și Real Madrid se încheie cu 2 la 2

La Nou Camp, bretele celor două fenomene fixează rezultatul Clasico-ului la două egale – Meci nu frumos, dar vibrant – Barça menține un avantaj de opt puncte față de oamenii lui Mourinho – Rezultat identic, în Franța, în ciocnirea de la vârful dintre Marsilia și PSG , două două de Ibra.

În timp ce derby-ul inadecvării avea loc la San Siro, un meci prost jucat prost, cel mai prost arbitrat de invizibilul Valeri și câștigat cu puțin de cel mai puțin rău, Mândria catalană a fost sărbătorită la Nou Camp din Barcelona, cu 100 de credincioși (Barça, se știe, este o religie în acele părți) fluturând culorile (galben și roșu) cererii lor de independență.
Dar mai presus de toate, pe prosceniu, al al-celea capitol al unei povești infinite i s-a dat viață, lmama tuturor rivalităților fotbalistice, Real Madrid împotriva Barcelonei, Mourinho împotriva gărzii (din care Villanova este un profet natural), Cristiano Ronaldo împotriva lui Messi, cei doi jucători, mai e de la sine înțeles, cei mai puternici din lume, cu cel puțin câteva categorii în spatele tuturor celorlalți.
Acestea sunt, fără să te pierzi prea mult în enumerarea condimentelor sărate și a garniturii, principalele ingrediente ale preparatului suculent. O atingere care Telespectatorii italieni, practic unici în lume, nu au putut savura, în condițiile în care Sky nu a găsit încă (?) un acord pentru drepturile La Liga.
Cei mai așteptați protagoniști nu au dezamăgit. Acolo meciul dintre Messi și Ronaldo, de fapt, s-a încheiat 2 la 2, la fel ca și meciul. Câte două goluri pentru cei doi campioni și câte un punct pentru cele două echipe, Barça menținându-și astfel avansul de 8 puncte față de rivalii istorici, dar care se vede cuplat de cealaltă echipă madrilenă, Athletic-ul extraordinarului Falcao, doar câștigând. în finala împotriva unui Malaga bun.
Meciul, nu frumos, dar vibrant, a urmat un scenariu tipic: tiki taka al Barcelonei, însă, a apărut mai steril decât în ​​alte ocazii, în timp ce contraatacurile lui Real, moroce, dar și curajoase, au fost mai puțin eficiente decât de obicei.
Primul avantaj l-au dat madrilenii, în minutul 23, cu un picior stâng înclinat al lui Cristiano Ronaldo, bine amorsat de Benzema. Câteva minute mai târziu, Messi a egalat și a exploatat o îndepărtare greșită a lui Pepe pentru a-l învinge pe Casillas. Trece o jumătate de oră de joc contractat, cu cele două echipe bune să se anuleze, până când fenomenul argentinian se repetă, în sfertul de oră al reprizei secunde, trăgând o parabolă de neprins dintr-o lovitură liberă (un șut care, de parcă nu ar fi de ajuns, a adăugat recent cu o continuitate tot mai mare repertoriului său).
Avantajul blaugrana durează însă doar 5 minute, pentru că Ozil surprinde o apărare distrasă deschizând larg un coridor pentru Ronaldo, rece ca de obicei, care duce direct la poarta apărata de Victor Valdes. Ultimul fior în minutul 88, cu centrarea senzațională de la canterano (încă un) Montoya, la finalul unei acțiuni care fusese manifestul programatic perfect al Barcelonasm.
2 LA 2 ÎNTRE PSG ȘI MARSEILLE – În Franța, însă, în ciocnirea din vârf cu Marsilia, obișnuitul Ibrahimovic nu a fost suficient pentru PSG și petrodolari lui Ancelotti. Atacantul-centru al lui Om Gignac a răspuns cu aceeași monedă la dotajul celui mai decisiv dintre dezertorii din campionatul italian, care cu cele două goluri ale sale a stabilit scorul la 2-2 la finalul primei reprize.