Acțiune

Marcel Duchamp, la licitație (Phillips) versiunea Mona Lisei „LHOOQ”

La licitația „20th Century & Contemporary Art Evening Sale” din 15 aprilie la Phillips o lucrare de Marcel Duchamp care ne amintește de una dintre numeroasele sale provocări: LHOOQ – grafit și tempera pe litografia offset pe hârtie. Executata la Neuilly-sur-Seine in septembrie 1964, aceasta lucrare este numarul 34 dintr-o editie de 35 plus 3 exemplare nenumerotate ale artistilor Pierre de Massot si Arturo Schwarz. Estimare 200,000 – 300,000 GBP.

Cu toții ne amintim Duchamp pentru lucrarea sa iconică „Fountain”. O poveste de transgresiune artistică și socială care începe în 1917, în timpul Primului Război Mondial, când Marcel realizează una dintre cele mai strălucite provocări din istoria artei. Sub pseudonimul de "R. Mutt „, își prezintă lucrarea fundamentală, Fountain, la Salone della Societatea Artiștilor Independenți. Pentru cei neinițiați: Fountain era un pisoar cu susul în jos semnat și datat.

Deși salonul Societății Artiștilor Independenți nu avea un juriu, consiliul a respins opera de artă, argumentând că „Fântâna poate fi un obiect foarte util în locul său, dar locul său și nu într-o expoziție de artă și este, fără definiție, un operă de artă." Unii au ajuns chiar până acolo încât au numit obiectul imoral.

Marcel DuchampFântână, 1950. pisoar din porțelan, Philadelphia Museum of Art, Philadelphia. © 2021. Foto: Muzeul de Artă din Philadelphia/Art Resource/Scala, Florența

Într-un editorial anonim – ulterior stabilit a fi scris de artista Beatrice Wood – el a articulat importanța așa-numitului „readymade” al lui Duchamp. El a scris: „Dl. Fântâna lui Mutt nu este imorală, asta este absurd, nu mai mult decât o cadă este imorală... Că domnul Mutt a făcut fântâna cu propriile mâini nu are nicio importanță. A luat un articol de viață obișnuit, l-a așezat astfel încât sensul său util să dispară sub noul titlu și punct de vedere – a creat un nou gând pentru acel obiect.

Deși incidentul Fountain a avut loc în urmă cu mai bine de un secol, dezbaterile despre abordarea lui Duchamp asupra creației artistice rămân relevante, atât în ​​contextul operei sale, cât și al artiștilor care i-au preluat limbajul.

Marcel Duchamp
LHOOQ., 1964. Estimare 200,000 – 300,000 lire sterline. 20th Century & Contemporary Art London

Continuăm cu un alt exemplu important al lui Duchamp, LHOOQ, înfrumusețarea Mona Lisei de către artist. O celebritate în sine, capodopera lui Leonardo da Vinci reprezintă nu numai o comoară renascentist, ci și cultura care o susține ca atare. În tabloul lui Dada, așa cum este înscris sub o versiune a portretului, a adăugat o mustață, o barbă și eticheta salacioasă LHOOQ (în franceză, literele se citesc fonetic ca „Elle a chaud au cul” sau, după cum spunea Duchamp, „Acolo este un foc”).

„Împodobirile” lui Duchamp, merită adăugate, nu sunt deosebit de noi: sunt actele de vandalism la care recurg atâția copii când își bat joc de coperta unei reviste sau de un personaj istoric. Puterea lor, la fel ca și în cazul Fântânii, constă în alegerea sa, prezentând în mod evocator pictura din secolul al XVI-lea ca emblemă a unui fel de sfânt secular al mafiei. Lucrarea, desigur, pune sub semnul întrebării reprezentările de gen, subminând o altă convenție care este adesea indiscutabilă în familiaritatea sa.

Dar să-l concediezi pe Duchamp înseamnă să ratezi serios ideea. Fiecare artist a condus/conduce în criticile instituționale ale propriilor epoci, folosind obiecte găsite pentru a articula și submina lăcomia, rigiditatea și neautenticitatea mascandu-se ca opuse.

cometariu