Lombardia: Rodriguez visează la trio

Pista nouă, dar întotdeauna dificilă: vor fi și Contador și Valverde care se luptă pentru supremație în clasamentul World Tour. Debutul mondial pentru Kwiatkowski în timp ce două cazuri de dopaj mângâie sezonul Astanei

Monument clasic al istoriei sale, Giro din Lombardia care se rulează astăzi pe traseul fără precedent al 254 km de la Como la Bergamo, este ceva mai mult decât o simplă revanșă a Cupei Mondiale.

Motivele de interes nu lipsesc la finalul unui sezon de ciclism fascinant, începând cu noul campion mondial, polonezul Mikal Kwiatkowski, purtând primul tricou curcubeu, caută o dublă – Cupa Mondială plus Lombardia – care a lipsit de la succesul lui Paolo Bettini în 2006.

Are o mare dorinta de a face un trio spectaculos Joaquim Rodriguez, singur câștigător în ultimele două ediții când, cu punctualitatea unui ceas elvețian, a decolat mereu din același punct, în ultimii 500 de metri ai urcării Villa Vergnano la opt km de sosire. Anul acesta, Purito va trebui să inventeze ceva nou, poate la urcarea Berbenno sau chiar la ascensiunea finală la Bergamo Alta.

Alți doi spanioli au vizat Lombardia, două nume excelente precum cele ale lui Alberto Contador și Alejandro Valverde care luptă pentru conducerea în clasamentul Uci: după triumful din Vuelta este Contador care o conduce cu 620 de puncte, ima Valverde este imediat în urmă la 606: ambii nu au câștigat niciodată chiar clasicul frunzelor moarte. „El Pistolero” nu a câștigat nici măcar un monument clasic.

Valverde a realizat deja două Liege-Bastogne-Liege în 2006 și 2008. În afară de rezultatul cursei de astăzi, ambii se vor întâlni din nou la Beijing Tour, ultima rundă a circuitului World Tour. campioni străini, în casa albastră – absent Damiano Cunego, cel mai mare jucător în Lombardia, după ce au câștigat trei – mai ales este Fabio Aru care ar dori să pună cireașa finală pe un sezon de încadrat.

El va conduce Astana având în vedere asta Vincenzo Nibali, la ordinul proprietății, a fost deturnat fără tragere de inimă în Asia pentru Turul de la Almaty.Între timp, din ce în ce mai multe umbre pândesc în jurul echipei kazahe după dublu caz de pozitivitate de la Epo al celor doi frați Iglinsky, Maxix și Valentin. A situație stânjenitoare in special pentru Alexandru Vinokourov, și el a fost prins de antidoping când a fost la cursă, iar astăzi nu poate închide noile cazuri cu scuza obișnuită că sunt inițiative ale riderului individual, despre care echipa nu știa. În reflecție, este și penibil pentru Nibali, care își dorește absolut să fie protagonistul unui ciclism nou și curat, dar care de fapt se află într-o echipă istoric printre cele mai implicate și despre care s-a vorbit în domeniul dopajului.